PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył drugi etap gazyfikacji podkieleckich gmin

  • PAP    29 października 2014 - 17:31

Tarnowski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa rozpoczął kolejny etap wartej prawie 34 mln zł gazyfikacji gmin Chęciny, Sitkówka-Nowiny i Sobków (Świętokrzyskie). Dzięki inwestycji błękitne paliwo popłynie do 18 miejscowości.
Jak powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Radkowicach (gm. Chęciny) dyrektor kieleckiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa Józef Katra całe przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy jest już zakończony. - Polegał on przede wszystkim na doprowadzeniu 4,5-kilometrowego gazociągu wysokiego ciśnienia do stacji redukcyjno-pomiarowej w Radkowicach - wyjaśnił.

Oprócz tego wybudowano 18,8 km gazociągu średniego ciśnienia oraz stację pomiarową przy jednym z przemysłowych odbiorców w gminie Chęciny.

Rozpoczynany drugi etap wartej 33,9 mln zł inwestycji będzie polegał na rozbudowie sieci na terenie trzech gmin - dwóch w powiecie kieleckim (Chęciny, Sitkówka-Nowiny) oraz jednej w powiecie jędrzejowskim (gm. Sobków). Część środków - 12,3 mln zł będzie pochodziła z funduszy unijnych.

Czytaj też: Te programy zmieniły świętokrzyską wieś

Docelowo gaz popłynie do 18 miejscowości. Umożliwi to gazociąg o łącznej długości prawie 68 km. Prace budowlane mają zakończyć się w maju 2015 roku.

- Szacujemy, że w pierwszym okresie po oddaniu gazociągu, będziemy mieli około 150 odbiorców indywidualnych, oraz dwóch przemysłowych z którymi już zostały podpisane umowy - powiedział Katra. Obecnie Polska Spółka Gazownictwa organizuje dyżury w urzędach gmin, podczas których udziela informacji dotyczących inwestycji i możliwości podłączenia się do instalacji.

Czytaj też: Zakład karny zaoszczędzi 50 tys. zł dzięki farmie solarnej

Jak powiedział dziennikarzom, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, dzięki inwestycji jego gmina ma szansę stać się "czystą i przyjazną dla środowiska". Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek podkreślił, że kolejnym ważnym krokiem będzie przekonywanie mieszkańców do tego by skorzystali z "dobrodziejstwa jakim jest sieć gazu ziemnego w ich miejscowościach. Przypomniał, że jeszcze 12 lat temu jego powiat był "białą plamą na gazociągowej mapie Polski".

Wicestarosta kielecki Zenon Janus zwrócił uwagę, że w gminach Chęciny oraz Sitkówka-Nowiny dynamicznie rozwija się budownictwo jednorodzinne a "uzbrojenie tych terenów w sieć gazową dodatkowo podnosi ich wartość".

Gazyfikacja trzech podkieleckich gmin jest kolejną dużą inwestycją realizowaną przez tarnowski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa w woj. świętokrzyskim. Na początku października br. uroczyście zakończono warty 44 mln zł pierwszy etap gazyfikacji zachodniej części regionu, polegający na doprowadzeniu błękitnego paliwa m.in. do Włoszczowy i Małogoszcza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.