PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył pierwszy pociąg z Białegostoku do Kowna. To część trasy Rail Baltica

  • pt    16 października 2015 - 14:12
Ruszył pierwszy pociąg z Białegostoku do Kowna. To część trasy Rail Baltica
Trasa z Białeostoku do Kowna po stronie polskiej liczy 180 km, po litewskiej 160 km

Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko i samorządowcy z gmin, przez które przebiega trasa Białystok- Kowno wyruszyli dziś w pierwszym pociągu nowo wybudowanej linii kolejowej, będącej częścią trasy i korytarza transeuropejskiej sieci transportowej "Rail Baltica".
- To historyczna chwila, po raz pierwszy jedziemy trasą do Kowna po nowo wybudowanej linii. To połączenie jest nam bardzo potrzebne ze względów turystycznych i gospodarczych. Takie przygraniczne linie kolejowe pomagają rozwinąć się wielu gałęziom gospodarki - powiedział marszałek Mieczysław Baszko.

Przez Augustów i Mariampol

Po drodze do pociągu wsiadali samorządowcy z gmin, przez które wiedzie trasa: Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Augustowa, Suwałk, Sztabina. Po stronie polskiej pociąg pokonuje 180 km, po litewskiej trasa liczy około 160 km, wiodąc m.in. przez Mariampol.

- To dla mieszkańców tych gmin ta trasa będzie łącznikiem z Litwą i jej mieszkańcami - dodał marszałek.

Do Kowna w 6 godzin

Podróż z Białegostoku do Kowna potrwa 6 godzin, w Kownie marszałek i samorządowcy spotkają się ze stroną litewską, by porozmawiać o dalszej współpracy przygranicznej, także o uruchomienia linii Białystok-Kowno na stałe.

Koszt uruchomienie połączenia po stronie polskiej pokryłby zarząd województwa podlaskiego oraz samorządy, przez które przebiega trasa, a po stronie litewskiej tamtejsza kolej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.