PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła budowa ciepłociągu między Słubicami, a Frankfurtem

  • PAP    7 maja 2014 - 15:46
Ruszyła budowa ciepłociągu między Słubicami, a Frankfurtem

- Rozpoczęła się budowa ciepłociągu łączącego systemy ciepłownicze Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą w Niemczech. W środę przy moście po niemieckiej stronie odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty.
Transgraniczne połączenie systemów ciepłowniczych to wspólny projekt spółki SEC Słubice, należącej do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i działającej w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą Stadtwerke Frankfurt (Oder) - poinformowała Danuta Misztal z działu marketingu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Obie elektrociepłownie uzyskały już wszelkie pozwolenia i rozpoczynają prace budowlane. Zgodnie z planem ciepło systemowe popłynie przez granicę za rok.

Inwestycja to efekt umowy podpisanej 11 kwietnia 2013 r. SEC Słubice i Stadtwerke Frankfurt (Oder) umówiły się w niej na wzajemne świadczenie usług sprzedaży ciepła i świadczenia usług przesyłania przez okres 15 lat.

Roczny bilans sprzedaży strony określiły na ok. 57 tys. GJ. W połączenie systemów strona niemiecka zainwestuje 2,8 mln euro, strona polska 1,6 mln zł.

Istotą umowy jest wykorzystanie mocnych stron każdego podmiotu dla osiągnięcia większej opłacalności produkcji ciepła w różnych porach roku, a tym samym stabilizacja cen dla końcowych odbiorców.

Jak wyjaśniła Misztal, w okresie letnim słubicki SEC będzie dostarczać ciepło na potrzeby przygotowania ciepłej wody w obu miastach, natomiast w miesiącach zimowych spółka niemiecka ogrzeje również Słubice.

SEC to grupa firm ciepłowniczych należących do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, zlokalizowanych w Słubicach, Barlinku, Łobzie, Połczynie-Zdroju, Myśliborzu, Dębnie i Strzelcach Krajeńskich. Grupa zatrudnia blisko 450 pracowników, dostarcza ciepło do ponad 233 tys. mieszkańców regionu i osiąga przychody rzędu 250 mln zł.

Frankfurt Stadtwerke jest nowoczesną elektrociepłownią zlokalizowana we Frankfurcie nad Odrą, produkującą 220 tys. MWh ciepła rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.