PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła budowa ciepłociągu między Słubicami, a Frankfurtem

  • PAP    7 maja 2014 - 15:46
Ruszyła budowa ciepłociągu między Słubicami, a Frankfurtem

- Rozpoczęła się budowa ciepłociągu łączącego systemy ciepłownicze Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą w Niemczech. W środę przy moście po niemieckiej stronie odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty.
Transgraniczne połączenie systemów ciepłowniczych to wspólny projekt spółki SEC Słubice, należącej do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i działającej w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą Stadtwerke Frankfurt (Oder) - poinformowała Danuta Misztal z działu marketingu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Obie elektrociepłownie uzyskały już wszelkie pozwolenia i rozpoczynają prace budowlane. Zgodnie z planem ciepło systemowe popłynie przez granicę za rok.

Inwestycja to efekt umowy podpisanej 11 kwietnia 2013 r. SEC Słubice i Stadtwerke Frankfurt (Oder) umówiły się w niej na wzajemne świadczenie usług sprzedaży ciepła i świadczenia usług przesyłania przez okres 15 lat.

Roczny bilans sprzedaży strony określiły na ok. 57 tys. GJ. W połączenie systemów strona niemiecka zainwestuje 2,8 mln euro, strona polska 1,6 mln zł.

Istotą umowy jest wykorzystanie mocnych stron każdego podmiotu dla osiągnięcia większej opłacalności produkcji ciepła w różnych porach roku, a tym samym stabilizacja cen dla końcowych odbiorców.

Jak wyjaśniła Misztal, w okresie letnim słubicki SEC będzie dostarczać ciepło na potrzeby przygotowania ciepłej wody w obu miastach, natomiast w miesiącach zimowych spółka niemiecka ogrzeje również Słubice.

SEC to grupa firm ciepłowniczych należących do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, zlokalizowanych w Słubicach, Barlinku, Łobzie, Połczynie-Zdroju, Myśliborzu, Dębnie i Strzelcach Krajeńskich. Grupa zatrudnia blisko 450 pracowników, dostarcza ciepło do ponad 233 tys. mieszkańców regionu i osiąga przychody rzędu 250 mln zł.

Frankfurt Stadtwerke jest nowoczesną elektrociepłownią zlokalizowana we Frankfurcie nad Odrą, produkującą 220 tys. MWh ciepła rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.