Ruszyła strefa płatnego parkowania w Swarzędzu

Wokół Rynku w Swarzędzu uruchomiono strefę płatnego parkowania. To już koniec darmowego parkowania w ścisłym centrum Swarzędza.
Ruszyła strefa płatnego parkowania w Swarzędzu

Strefą płatnego parkowania niestrzeżonego objęto Rynek oraz Plac Niezłomnych. Łącznie jest to 131 płatnych miejsc parkingowych. Operatorem strefy została firma Green Parking z Poznania, która ma już doświadczenie w tego typu projektach.

Swarzędzka strefa została podzielona na dwie podstrefy, w których obowiązują różne stawki za czas parkowania. Podstrefa A obejmuje miejsca znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Ratusza (na jego tyłach).

W tym miejscu pobierana jest niewielka opłata za pierwsze 30 minut, natomiast kolejne są już zdecydowanie droższe. Takie rozwiązanie ma sprawić, że z tych miejsc będą korzystały przede wszystkim osoby, które mają do załatwienia sprawy w urzędzie miasta i gminy Swarzędz. Podstrefa B obejmuje pozostałe miejsca parkingowe.

Opłaty za parkowanie pobierane są w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17. Wysokość stawek przedstawia poniższa tabela.

Opłaty jednorazowe można uiścić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to płatność gotówkowa w parkometrach zlokalizowanych wokół strefy. W czwartek 28 lutego zainstalowano 5 parkometrów: 3 na Rynku, w tym jeden w podstrefie A oraz 2 urządzenia wokół Placu Niezłomnych.

Inną metodą pozwalającą na uiszczenie opłaty za parkowanie w strefie są płatności mobilne zarządzane przez system mobiParking. Działa on na zasadzie usługi prepaid (przedpłata), tzn. aby skorzystać z możliwości parkowania pojazdu należy posiadać środki pieniężne ulokowane na koncie utworzonym w usłudze mobiParking.

Pomyślano też o właścicielach pojazdów zameldowanych przy strefie płatnego parkowania niestrzeżonego. Istnieje możliwość wykupienia identyfikatora mieszkańca. Tutaj ważna uwaga - jeśli dwóch członków rodziny zamieszkującej przy SPP posiada swoje auta, otrzymają oni dwa identyfikatory.

Roczny identyfikator dla mieszkańca to koszt 100 złotych, miesięczny - 10 złotych, a 3-miesięczny 27 złotych. Osoby niepełnosprawne również mogą wykupić identyfikator - roczny koszt to 50 złotych, a miesięczny 5 złotych.

Natomiast właściciele firm zlokalizowanych na Rynku, których interesowałby abonament dla pojazdu muszą liczyć się z wydatkami rzędu 150 zł co miesiąc. Przewidziano również opłaty dodatkowe za nieopłacenie czasu parkowania. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

W przypadku przekroczenia opłaconego czasu parkowania i przybycia do BOSPP w godz. jego funkcjonowania danego dnia - kwota stanowiąca wartość opłaty za przedłużone parkowanie, liczona od momentu utraty ważności biletu parkingowego do momentu dokonania opłaty w BOSPP, plus kwota 10,00 zł.

W przypadku przekroczenia opłaconego czasu parkowania i przybycia do BOSPP w godz. jego funkcjonowania w terminie 6 kolejnych dni po dniu wystawienia wezwania - kwota stanowiąca wartość opłaty za parkowanie, liczona od momentu utraty ważności biletu parkingowego do godz. 17:00 w dniu wystawienia wezwania plus 20,00 zł.

W przypadku niedokonania opłaty za parkowanie i uiszczenia opłaty dodatkowej w kasie BOSPP lub przelewem w ciągu 6 dni (licząc z dniem postoju) opłata wynosi 35,00 zł.

W przypadku niedokonania opłaty za parkowanie i nieuiszczenia opłaty dodatkowej w ciągu 6 kolejnych dni (licząc z dniem postoju) opłata wynosi 50,00 zł.

Wszelkie sprawy związane z działalnością SPP, tj. wykupienie abonamentów czy też uiszczenie opłat dodatkowych można załatwić w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania, które znajduje się w lokalu przy ulicy Kilińskiego 26 w Swarzędzu. Biuro działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

No..., chyba popierd... tych wieśniaków zarządzających tym "pyruwiańskim" zadupiem... Już nie wiedzą skąd brać kasę na swoje pensje, to postanowili ograbić wieśniaków ze Swarzędza i okolic. Jak to było w kabarecie...??? Ze Swarzędza..? Ja, ja - nędza, nędza... Tak działają bandy urzędn...ików za tej "demokratycznej" Polski... Pogonić w cholerę tych złodziei i cymbałów... rozwiń

damokles, 2013-03-05 19:49:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE