PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły prace nad gazociągiem Świnoujście-Szczecin

  • wnp.pl (Dariusz Malinowski)    22 kwietnia 2010 - 15:14

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System rozpoczyna realizację strategicznego dla terminalu LNG w Świnoujściu gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Świnoujście – Szczecin.
Gazociąg połączy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) z krajową siecią przesyłową i pozwoli na przesył gazu pochodzącego z nowego kierunku dostaw.

Gazociąg Świnoujście – Szczecin stanowi istotny element w rozwoju transgranicznej infrastruktury przesyłowej w rejonie Morza Bałtyckiego. Dzięki temu gazociągowi możliwy będzie przesył gazu z terminalu LNG w Świnoujściu dla zainteresowanych firm z krajów skandynawskim, po planowanym połączeniu polskiego systemu przesyłowego z systemem duńskim poprzez gazociąg Baltic Pipe.
Rozbudowa infrastruktury transgranicznej w rejonie Morza Bałtyckiego umożliwi krajom skandynawskim dostęp do globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG) z wykorzystaniem polskiej infrastruktury do regazyfikacji w Świnoujściu.

Budowa gazociągu Świnoujście-Szczecin będzie dofinansowana z unijnego programu „European Energy Plan for Recovery”, który ma przyczynić się do ożywienia gospodarczego w Unii Europejskiej i podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii dzięki realizacji transgranicznej infrastruktury.
Gazociąg Świnoujście – Szczecin będzie miał długość około 80 km i średnicę 800 mm. Wykonawca projektu budowlanego i wykonawczego inwestycji został wybrany w wyniku publicznego postępowania przetargowego. Umowa w sprawie opracowania projektu budowlanego i wykonawczego gazociągu podpisana została z Biurem Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT S.A. we Wrocławiu.

Do zadań wykonawcy projektu należy między innymi uzyskanie decyzji lokalizacyjnej inwestycji oraz prawomocnego pozwolenia na budowę. Zakończenie opracowania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę planowane jest na pierwszą połowę 2011 r. Po tym etapie możliwe będzie ogłoszenie przetargu na budowę gazociągu. Harmonogram inwestycji przewiduje ukończenie prac budowlanych w 2013 roku.

Gazociąg Szczecin – Świnoujście jest częścią szerokiego planu Gaz System. Spółka zamierza wybudować do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Strategiczne gazociągi powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Gustorzyn – Odolanów, Rembelszczyzna - Gustorzyn). W 2010 roku ukończona zostanie również budowa nowej tłoczni gazu w Goleniowie, która umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu ziemnego w tym rejonie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Olo, 2010-04-23 15:11:54

    Niech Zachodniopomorskie rośnie w siłę!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: