PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły prace w parku Aleksandry

  • JL    17 lutego 2016 - 10:12
Ruszyły prace w parku Aleksandry
Krakowskim park Aleksandry zostanie uporządkowany. Fot. Kraków.pl (Wiesław Majka)

W krakowskim parku Aleksandry rozpoczęły się 16 lutego pierwsze prace porządkowo-pielęgnacyjne.
Mają one w pierwszej kolejności na celu uprzątnięcie wielu drzew połamanych, a nawet powyrywanych z korzeniami w trakcie zeszłorocznych wichur.

Park przez lata nie doglądany zdziczał i zarósł ogromną ilością samosiewów, które kompletnie zaburzyły pierwotne założenia parkowe. Ekspansywne samosiewy w znacznym stopniu ograniczają również przestrzeń życiową, pięknych i dojrzałych drzew rosnących na terenie parku.

Na szczególną uwagę zasługuje zagajnik dębowy, który po uporządkowaniu i wzbogaceniu o elementy małej architektury, stanowić będzie zaciszne miejsce wypoczynku.

Mimo że teren znajdujący się pomiędzy ulicami Wielicką, Jerzmanowskiego, Aleksandry i Ćwiklińskiej uznawany jest za park, w sensie formalnym ciągle nim nie jest. Ten prawie 12 ha obszar czeka ciągle na uporządkowanie kwestii własnościowych niektórych z przylegających doń działek. Po zakończeniu procesu wykupu, Zarząd Zieleni Miejskiej będzie wnioskował do Rady Miasta by teren ten został oficjalnie uznany za park.

Park Aleksandry kryje w sobie wiele dzikich niespodzianek, o które w środku miasta wcale nie tak łatwo. Przy jednej z głównych alei znajduje się niewielkie oczko wodne, które stanowi ostoję dla żyjących i mnożących się w nim płazów. Spotkać tu można żabę trawną, ropuchę szarą i zieloną, a także traszkę zwyczajną i jaszczurkę zwinkę. Już niebawem brzegi niezbyt atrakcyjnego, acz istotnego z punktu widzenia płaziej egzystencji, zbiornika, porośnie roślinność, która doda mu uroku. Staną tu również tablice informujące o żyjących na terenie parku płazach.

W części najbardziej oddalonej od ulicy Wielickiej, stanowiącej prawie 20 proc. powierzchni całego parku, swoje schronienie znajdują ptasie gromady. Wiele z nich ma tu swoje stanowiska lęgowe. Wśród nich m.in. grzywacz, sierpówka, zięba, kapturka, pierwiosnek i wiele innych. Dla nich właśnie w parku miałaby powstać ptasia remiza. O środki na jej powstanie zabiega w ramach funduszy z NFOSIGW Towarzystwo na Rzecz Ziemi. W planach jest również zainstalowanie budek lęgowych dla ptaków.

Zarząd Zieleni planuje pozostawienie tego terenu parku w stanie jak najbardziej naturalnym, tak by ptaki nadal mogły znajdować tam bezpieczne schronienie. Dodatkowo w ramach działań edukacyjnych zadba także o odpowiednie tablice informujące o występujących tu gatunkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.