PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły przetargi na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

  • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 17:03
Ruszyły przetargi na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej
Przetargi obejmują m.in. przebudowę 40 stacji i 4 nowych przystanków kolejowych (fot. mib.gov.pl)

W 2022 roku mieszkańcy Szczecina i okolic mają korzystać ze Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. W związku z tym PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły dwa przetargi na zaprojektowanie i modernizację linii kolejowych.
• Przetargi obejmują m.in. przebudowę 40 stacji i przystanków kolejowych. Wszystkie z monitoringiem i system informacji pasażerskiej. Mają być przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

• Cztery nowe przystanki położne będą w sąsiedztwie SSE.  

• - SKM w pełni zintegruje transport publiczny, zarówno na terenie Szczecina, jak i okolicznych gminach usytuowanych w obrębie metropolii - mówi wiceminister Bittel. 

 

Na linii Dolna Odra - Gryfino - Szczecin Główny zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Gryfino, Daleszewo Gryfińskie Podjuchy i na przystanku Czepino. Powstaną także cztery nowe przystanki: Szczecin Dunikowo, Szczecin Trzebusz w pobliżu Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz Szczecin Żydowce i Szczecin Nad Odrą.

Na wszystkich liniach zostaną zmodernizowane obiekty inżynieryjne. Powstanie także lokalne centrum sterowania i będą zmodernizowane urządzenia sterowania ruchem. Z kolei na przejazdach będą zamontowane nowoczesne urządzenia zabezpieczenia i monitoring.

"Realizacja budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej w pełni zintegruje transport publiczny, zarówno na terenie Szczecina, jak i okolicznych gminach usytuowanych w obrębie metropolii" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel. "Ten projekt to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy zyskają bardziej komfortowe warunki przejazdu. Pozwoli to na szerokie otwarcie możliwości rozwoju kolei w aglomeracji" - dodał.

Czytaj również: Pociąg z Konstancina do Warszawy: Samorządowcy apelują do PKP

"Szczecin jest kolejnym miastem, w którym zwiększy się dostęp do kolei" - powiedział Arnold Bresch z Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. Jak dodał, "W tej perspektywie projekty, związane z poprawą infrastruktury kolejowej w aglomeracjach i miastach, PKP Polskie Linie Kolejowe realizują m.in. w Warszawie, Krakowie, Wałbrzychu i Gorzowie Wielkopolskim".

Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej obejmie większość linii kolejowych na terenie Szczecińskiego Okręgu Metropolitalnego. Prace prowadzone będą m.in. na odcinku linii kolejowej Stargard - Szczecin Główny wraz z odcinkiem linii Stargard - Stargard Kluczewo, na odcinku linii Dolna Odra - Gryfino - Szczecin Główny oraz na odcinku Szczecin Główny - Police - Trzebież wraz z odgałęzieniem do Osiedla Police Chemik.

Czytaj również: Warszawa: w 2019 ruszy przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Prace potrwają dwa lata

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma w przyszłości połączyć: Szczecin, Police, Stargard, Gryfino i Goleniów. Szybka kolej miejska będzie wykorzystywała istniejące tory kolejowe i stacje.

Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w pierwszym kwartale 2018 r., a roboty budowlane będą prowadzone w latach 2018-2022 - powiedział rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec. Natomiast zakończenie inwestycji jest planowane w 2022 r.

Szacunkowa wartość dwóch ogłoszonych przetargów na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej to około 455 mln zł. Przedsięwzięcia finansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania unijnego stanowi 85 proc. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.