PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik apeluje do KE i Tuska ws. elektrowni

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    7 stycznia 2013 - 15:42
Rybnik apeluje do KE i Tuska ws. elektrowni

Na 9 stycznia br. zaplanowano specjalną sesję Rady Miejskiej w Rybniku, na której radni przyjąć apel do Komisji Europejskiej, Donalda Tuska oraz ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego ws. nowego bloku w Elektrowni Rybnik. W grudniu 2012 r. koncern EdF poinformował, że zawiesza projekt budowy bloku 900 MW w Elektrowni Rybnik.
Przedstawiono projekt apelu prezydenta Rybnika do Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej, o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu zmianę niekorzystnych dla Rybnika, a także regionu oraz kraju, decyzji wstrzymujących budowę nowego bloku energetycznego w Rybniku przez koncern EDF.

- Wyrażam zaniepokojenie wstrzymaniem budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni EDF Rybnik przez koncern EDF. Zaniechanie budowy nowego bloku energetycznego spowoduje negatywne skutki gospodarcze i społeczne dla Miasta Rybnika, regionu, Polski, a nawet Europy - czytamy w projekcie dokumentu.

Projekt uchwały przypomina, że Komisja Europejska podjęła decyzję o wykreśleniu budowy nowego bloku energetycznego w Rybniku z Narodowego Programu Inwestycyjnego, czyli z listy projektów pozwalających inwestorom rozliczyć część kosztów przedsięwzięć modernizacyjnych bezpłatnymi uprawnieniami do emisji CO2.

Swoją decyzję Komisja Europejska oparła na tym, że projekty NPI nie mogą zwiększać zdolności produkcyjnych na rynku energetycznym i nie mogą naruszać zasad uczciwej konkurencji, jednakże muszą zapewniać "wartość dodaną" procesowi modernizacji tego sektora.

Więcej czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.