PARTNER PORTALU
 • BGK

Rybnik i spółki energetyczne razem inwestują w sieć ciepłowniczą. Kto na tym zyska?

 • Dariusz Ciepiela    20 marca 2018 - 20:00
Rybnik i spółki energetyczne razem inwestują w sieć ciepłowniczą. Kto na tym zyska?
Elektrownia Rybnik (fot. mat. pras.)

- Cena ciepła musi być konkurencyjna. Z punktu widzenia mieszkańca cena jest na pewno najważniejszym elementem tej układanki - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
 • 18 grudnia 2017 r. w Rybniku zawarto porozumienie, dotyczące współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania w ciepło mieszkańców Rybnika, pomiędzy władzami miasta a spółkami PGE Energia Ciepła, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz Polska Grupa Górnicza.
 • Strony zobowiązały się do realizacji projektu polegającego na budowie modułu ciepłowniczego zasilanego z wyposażonych w układy ciepłownicze dwóch bloków energetycznych w elektrowni PGE w Rybniku.
 • W najbliższy poniedziałek (26 marca) odbędzie się spotkanie w tej sprawie. - Liczę na owocną współpracę - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Celem projektu jest to, aby po 1 września 2022 r. utrzymać nieprzerwane dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła.

PGE posiada już wstępną analizę wykonalności projektu modułu ciepłowniczego mocy szczytowej 100 MW cieplnych.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika zwraca uwagę, że obecnie w mieście istnieje komfortowa sytuacja jeśli chodzi o zabezpieczenie dostaw surowców i energii: węgiel znajduje się w kopalni zespolonej ROW (należącej do Polskiej Grupy Górniczej), istnieje sieć ciepłownicza, której właścicielem jest PGNiG Termika, oraz Elektrownia Rybnik, której właścicielem jest PGE.

- Myślę, że te trzy podmioty wraz z miastem znajdą wspólny język, aby czysto spalać węgiel i dostarczać ciepło dla mieszkańców Rybnika. Liczę, że to będzie w sposób systemowy funkcjonować od roku 2022. Najbliższe 2-3 lata musimy dobrze wykorzystać, aby te instalacje powstały. Będziemy szukać możliwości wsparcia tego projektu, aby prace na terenie miasta przebiegały bez problemów – dodaje Piotr Kuczera.

Tych jednak nie da się uniknąć. W wielu przypadkach właściciele budynków i mieszkańcy nie chcą podłączać się do sieci ciepłowniczej, ponieważ obawiają się wysokich cen ciepła.

- Cena ciepła musi być konkurencyjna. Działamy na wolnym rynku i na pewno podmioty, które będą wytwarzać ciepło, muszą to wziąć pod uwagę. Z punktu widzenia mieszkańca cena jest na pewno najważniejszym elementem tej układanki – podkreśla Piotr Kuczera.

Pojawił się pomysł, że do skutecznej walki z niską emisją powinien istnieć obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej, o ile jest to oczywiście możliwe.

- To na pewno jeden z elementów, który by wspomógł walkę z niską emisją, ale przy jednym ważnym zastrzeżeniu, że cena ciepła będzie konkurencyjna - podsumowuje Piotr Kuczera.

Zwolennikami takiego obowiązku są inni samorządowcy.

- Jeśli chcemy walczyć ze smogiem i niską emisją, to musimy przymuszać mieszkańców do korzystania z sieci gazowej i sieci ciepłowniczej. To powinno być połączone ze wsparciem i możliwością dopłat dla mieszkańców, ponieważ są to ogromne koszty - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. 


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • Wojtek, 2018-03-20 21:53:18

  Musi być nakaz podłączania bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. Zrobili ciepłociąg przez centrum i ilu się podłączyło? Szlak mnie trafia jak widzę te kłęby dymu wszędzie. Mieszkam w Rybniku Ochojcu i nie rozumiem właściciela Białego Domu - zwanego ostatnio za sprawą artykułu "czarnym domkiem"...; z "biedy" zapewne pali w kopcioku... Podobnie salon meblowy.... Remiza gdzie nowy kopciok po termomodernizacji założyli  rozwiń
 • Aferałom to zawdzięczamy, 2018-03-20 20:34:13

  Podobnie jest z odpadami... Niemieckie gminy nie ogłaszają przetargów na wyłonienie tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach za śmieci. Same zajmują się swoimi gminnymi przedsiębiorstwami zagadnieniami komunalnymi. W rezultacie uboższe polskie rodziny płacą już w wielu miejscach trzy raz...y więcej niż bogatsze rodziny niemieckie... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html  rozwiń