PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik przygotowuje katalog mebli miejskich

  • pt    23 lutego 2016 - 15:07
Rybnik przygotowuje katalog mebli miejskich

Jedna z nagodzonych prac (fot.rybnik.eu)

• W rybnickim magistracie ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie katalogu mebli i urządzeń miejskich.
• Założeniem konkursu było opracowanie takiego katalogu elementów małej architektury, które będą kojarzyły się z Rybnikiem.
Organizacja konkursu wpisuje się w podejmowane przez miasto Rybnik działania mające na celu uporządkowanie miejskiej przestrzeni i wprowadzenie w niej estetycznego ładu.

 – W tej chwili elementy takie jak ławki, kosze na śmieci, lampy uliczne czy wiaty przystankowe nie są spójne i nie można ich jednoznacznie identyfikować z miastem. Założeniem konkursu było zatem opracowanie takiego katalogu mebli i urządzeń miejskich, które będą kojarzyły się z Rybnikiem i będą mogły być traktowane jako typowo rybnickie – podkreślał Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej.

 Konkurs adresowany był zarówno do profesjonalistów, tj. architektów, projektantów, grafików, pracowni architektonicznych i projektowych, a także studentów wspomnianych kierunków oraz innych osób posiadających umiejętność projektowania form przestrzennych.

Zgodnie z regulaminem konkursu obiekty wchodzące w skład katalogu powinny wyrażać tożsamość miejsca i tworzyć charakter przestrzeni miejskiej, zapewniać komfort korzystania z przestrzeni, być funkcjonalne i dostosowane do wymogów ergonomii, charakteryzować się wysokimi walorami estetycznymi i oryginalnością rozwiązań, być trwałe i odporne na działanie sił zewnętrznych, w tym m. in. czynników atmosferycznych.

 W konkursie nie została przyznana pierwsza nagroda. Przyznano za to dwa drugie miejsca i nagrodę o wartości 3500 zł każda oraz trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł.

– Interesuje nas głos w dyskusji, dlatego daliśmy możliwość wypowiedziana się i partycypacji w działaniach związanych z miastem. Wybrane prace mają przesłanki do dalszych działań w kierunku tego, by stały się elementem przestrzeni miasta Rybnika. Chcemy się spotkać z autorami poszczególnych prac i poruszyć temat dopracowania i rozwoju projektów w kierunku ich przyszłej realizacji. Będziemy to robić w porozumieniu z firmami, które produkują meble miejskie – komentuje wyniki konkursu Wojciech Student.

Jak mówi Marlena Wolnik ze Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs jest najlepszą formą wybierania, jeżeli chodzi o rzeczy twórcze.

- W Polsce nie ma takiej tradycji, ale warto dążyć do jej rozwoju. Warto pamiętać przy tym, że meble miejskie nie mogą przytłoczyć przestrzeni i jej zdominować. Muszą stać się raczej tłem i wpisywać się w całość – dodaje Wolnik.

W Rybniku, określenie standardów związanych z meblami i urządzeniami miejskimi nie będzie wiązać się z demontażem już istniejących i sprawnych elementów małej architektury – te mogą zostać ewentualnie ulepszone. Wszystkie zaś nowe realizacje, zwłaszcza miejskie, będą się opierać o zasady, których określenie planowane jest w drodze uchwały Rady Miasta.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.