PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik: w komunikacji miejskiej można już płacić zbliżeniowo

  • PAP/MIW    29 maja 2017 - 18:12
Rybnik: w komunikacji miejskiej można już płacić zbliżeniowo
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i Prezes MCX Systems Grzegorz Wojtenko w trakcie konferencji prasowej. (fot. www.rybnik.eu / W. Troszka)

Możliwość płacenia zbliżeniowo za przejazdy w 16 pierwszych autobusach komunikacji miejskiej w Rybniku wprowadził tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego. W woj. śląskim takie rozwiązanie działa dotąd jeszcze u jednego samorządowego przewoźnika – w Jaworznie.
• Nowe udogodnienie w Rybniku umożliwia jednorazową zapłatę za przejazd bankową kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym z modułem NFC i odpowiednią aplikacją.

• Docelowo ma objąć wszystkie rybnickie autobusy i stosowaną tam równolegle tańszą taryfę - z rejestracją wejścia i wyjścia.

• Miasto chce przekonywać jak najwięcej osób do korzystania z autobusów, ale też do chodzenia pieszo czy korzystania z rowerów - zamiast własnych samochodów.

Chcemy wykorzystywać wszystkie nowinki techniczne - mówi prezydent

Jak wynika z poniedziałkowej (29.05) informacji rybnickiego samorządu, korzystający z płatności zbliżeniowej pasażer musi jedynie wybrać na specjalnym czytniku odpowiednią taryfę i zbliżyć kartę lub telefon. W chwili transakcji tworzony jest tzw. wirtualny token, mający funkcję biletu. Podczas kontroli trzeba tylko zbliżyć użyte do płatności kartę lub telefon do urządzenia kontrolerskiego.

Odpowiednie czytniki, umożliwiające skorzystanie z nowego rozwiązania, znajdują się obecnie w 16 pojazdach miejskiej sieci ZTZ Rybnik. Do końca czerwca mają pojawić się w 35 autobusach rożnych przewoźników, którzy zobowiązani będą też do pokrywania kosztów związanych z wprowadzanym rozwiązaniem.

O tym, że w danym autobusie można zrealizować płatność kartą, informuje naklejka z hasłem "Jazda na kartę". Docelowo możliwość płatności kartą powinna być dostępna we wszystkich autobusach obsługujących rybnicką komunikację.

Czytaj : Komunikacja miejska w Polsce 2017. Biedatransport na Śląsku, Warszawa śrubuje rekord

 - Transport ma być pewny, przyjazny, ale także intuicyjny - chcemy wykorzystywać wszystkie nowinki techniczne, które pojawiają się na rynku i które mogą spowodować, że pasażer będzie się czuł się klientem docenionym. Rybnik jest miastem innowacyjnym, takie też jest nowo wprowadzone rozwiązanie, które wpisuje się w politykę wspierania komunikacji miejskiej - ocenił podczas poniedziałkowej prezentacji systemu prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Popularne wśród Polaków rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu zbliżeniowej karty bankomatowej, przechodzi na obszar transportu publicznego. Transakcja w autobusie będzie przebiegać w sposób podobny do tego, jak korzystamy z karty płatniczej np. w sklepie - mówił prezes zajmującej się rozwiązaniami płatniczymi firmy MCX Systems Grzegorz Wojtenko.

- W tym przypadku kupuję bilet i płacę za niego kartą zbliżeniową. Nic się nie drukuje, wszystko jest zapisane w postaci elektronicznej - akcentował Wojtenko.

Przyszłość to  płatności w systemie check in - check out

Firma MXC Systems wraz ze spółką R&G (producent urządzeń i systemów informatycznych dla komunikacji zbiorowej) wdrożyła już z początkiem 2016 r. zbliżeniowe płatności za przejazd w dolnośląskich Świebodzicach. Przygotowany również przez obie te firmy rybnicki system wykorzystuje m.in. sprawdzone w Świebodzicach urządzenia; w pierwszym okresie będzie jednak testowany - tak od strony technicznej, jak i reakcji pasażerów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.