Rybnik: Zadłużeni lokatorzy mogą odpracować dług wobec gminy. Ruszył program pomocy

• Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) w Rybniku, któremu lokatorzy winni są ponad 27,6 mln zł z tytułu niezapłaconego czynszu, uruchomił program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych wobec gminy.
• Ma on pomóc najemcom w rozwiązaniu problemu zadłużenia.
Rybnik: Zadłużeni lokatorzy mogą odpracować dług wobec gminy. Ruszył program pomocy
Celem programu jest nie tylko ściągnięcie zaległych czynszów, ale również udzielenie faktycznego wsparcia lokatorom, którzy popadli w długi (fot.PTWP)

Pomysłodawcy programu przekonują, że jego celem jest nie tylko ściągnięcie zaległych czynszów, ale również udzielenie faktycznego wsparcia lokatorom, którzy popadli w długi, poprzez dostosowanie sposobów spłaty do ich możliwości - bez egzekucji komorniczych czy eksmisji.

Aby skutecznie zmierzyć się z problemem, w ZGM powołano Dział Wsparcia Najemcy, którego pracownicy prowadzą mediacje z dłużnikami, wypracowując najlepsze rozwiązania.

"Lokator może skorzystać z jednej propozycji pomocy lub z kilku rozwiązań jednocześnie, np. odpracowania zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego, rozłożenia na raty, zamiany mieszkania na inne z niższym czynszem, odroczenia spłaty lub z obniżki czynszu czy dodatku mieszkaniowego, który można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej" - tłumaczy dyrektor rybnickiego ZGM Danuta Kolasińska.

Łączna wartość zadłużenia rybnickich najemców przekracza 27,6 mln zł. Długi ma ok. 2 tys. lokatorów; rekordzista winien jest gminie ok. 150 tys. zł. Wszystkim zadłużonym ZGM proponuje możliwość zawarcia ugody, w ramach której dług może być rozłożony nawet na 36 rat, których wysokość jest dostosowana do możliwości finansowych dłużnika.

Czytaj też: Zaległości czynszowe Polaków przekraczają 130 mln zł. Gdzie długi są największe?

Dla osób, które w żaden sposób nie mogą spłacać długu, rybnicki ZGM zaproponował nowatorski program odpracowania zaległości. Osoba odpracowująca zadłużenie powinna wykonywać prace wycenione na 10 zł za godzinę minimum trzy razy w tygodniu po sześć godzin. Grafik prac jest elastyczny i dopasowany do sytuacji dłużnika. Mogą to być prace porządkowe, malowanie i drobne prace konserwatorskie, a zimą odśnieżanie czy posypywanie chodników. Można też np. myć okna i sprzątać.

"Program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych jest dużą pomocą i wsparciem, z którego pod pewnymi warunkami może skorzystać prawie każdy lokator. Jedynym warunkiem jest zawsze regularna wpłata czynszu bieżącego i regularna wpłata ustalonych rat zadłużenia czy regularność w odpracowywaniu zadłużenia i solidne wykonywanie czynności zleconych" - powiedziała dyrektor.

Wszystkim tym najemcom, którzy nie będą zainteresowani spłatą w ratach lub odpracowaniem długu, ZGM proponuje złożenie deklaracji zamiany zajmowanego mieszkania na mniejsze i tańsze w utrzymaniu. Prowadzony przez ZGM "bank zamian" ma zapewnić daleko idącą pomoc w znalezieniu partnera do zamiany, z uwzględnieniem możliwości spłaty długu.

W ramach programu, najemcy o niskich dochodach mogą liczyć na propozycję obniżki czynszu, a dla lokatorów z przejściowymi problemami w spłacie czynszu przewidziano możliwość odroczenia spłaty zadłużenia. Dział Wsparcia Najemcy ma też doradzać jak złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej o dodatek mieszkaniowy lub dodatek na media.

Przedstawiciele rybnickiego ZGM, który dysponuje ponad 4,8 tys. mieszkaniami, mają nadzieję, że stworzony przez nich program pomoże w skutecznym rozwiązaniu problemu zadłużenia najemców gminnych mieszkań. Podkreślają, że podobne problemy ma wiele miast w Polsce, a system wprowadzonych przed laty dodatków mieszkaniowych wypłacanych przez gminy osobom niezamożnym nie wystarcza, by skutecznie rozwiązań problem zadłużenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE