PARTNER PORTALU
  • BGK

Rynasiewicz: Opłata autostradowa nie zahamuje rozwoju regionu

  • PAP    6 czerwca 2014 - 13:00
Rynasiewicz: Opłata autostradowa nie zahamuje rozwoju regionu

- Rozwiązaniem problemów komunikacyjnych Śląska na pewno nie jest problem opłat autostradowych, które należą do najniższych w Europie - mówił w Sejmie wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.
Rynasiewicz odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS dotyczące poboru opłat za przejazd autostradą A1 z Gliwic w stronę Rybnika. Jak mówiła Izabela Kloc (PiS), zapowiadane przez wicepremier i minister MIR Elżbietę Bieńkowską wprowadzenie opłat na tym odcinku, spowoduje gospodarczą izolację regionu rybnickiego.

"Autostrada ma łączyć Polskę z innymi częściami Europy; ona nie jest wyłącznie rozwiązaniem dla jednego konkretnego regionu" - zaznaczył. "Nie można więc uzasadniać, że jeśli wprowadzamy opłaty na jakimś odcinku autostrady, to spowodujemy zahamowanie rozwoju tego regionu" - dodał.

Czytaj też:  Autostrada to szansa na rozwój wielu gmin

Podkreślił, że opłaty autostradowe w naszym kraju wcale nie są najwyższe w Europie, a wręcz odwrotnie, należą do najniższych.

"Opłata na polskiej autostradzie wynosi 10 groszy za 1 kilometr dla samochodu osobowego, podczas gdy średnia europejska (...) to 10 eurocentów, czyli 40 groszy" - podkreślił.

Wiceszef MIR wskazał też na przyspieszenie prac nad wprowadzeniem elektronicznego poboru opłat. Jak mówił wprowadzenie go daje możliwość zastosowania w przyszłości elastycznych taryf opłat za przejazd autostradami. Chodzi m.in. o zniżki dla aut bardziej ekologicznych, czy preferowanie ruchu poza godzinami szczytu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • dajan55, 2014-06-17 12:12:31

    Chyba się Pan zagalopował Panie ministrze !?. A teraz niech Pan porówna zarobki ( nie swoje) tylko zwykłych ludzi u nas i na zachodzie - dopiero wtedy otworzą się Panu oczy czy cena za przejazd jest u nas niska czy wysoka - do tego zbyt wielu fakultetów nie trzeba kończyć !!!