PARTNER PORTALU
  • BGK

Rynek nieruchomości: ceny i popyt na mieszkania w dużych miastach

  • pt    22 lipca 2015 - 14:30
Rynek nieruchomości: ceny i popyt na mieszkania w dużych miastach

Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?

W Krakowie ceny mieszkań idą w dół, w Trójmieście sytuacja jest ustabilizowana – zobacz jak wyglądają ceny na rynku nieruchomości w największych polskich miastach.
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, osoby zainteresowane zakupem nieruchomości we Wrocławiu najwięcej ofert znajdą w przedziale cenowym pomiędzy 5 tys. a 6 tys. złotych za metr kwadratowy.

Co ciekawe, w stolicy Dolnego Śląska kupowane są największe mieszkania, przeciętny metraż wynosi obecnie 60 mkw., a dużym powodzeniem cieszą się dwu i trzypokojowe lokale budowane w technologii wielkiej płyty.

We Wrocławiu niemal 40 proc. ofert dotyczy nieruchomości w cenie pomiędzy 5 tys. a 6 tys. złotych za metr kwadratowy. Znacznie trudniej znaleźć mieszkania w najniższym przedziale cenowym (poniżej 4 tys. zł za mkw.), które stanowią niecałe 6 proc. rynku.

Dla osób zainteresowanych zakupem przy wsparciu programu MdM, który ma objąć również nieruchomości wtórne, prognozowany limit cen na poziomie 4 tys. 240 zł nie jest najlepszą wiadomością.

– Jedynie 8 proc. dostępnych we Wrocławiu ofert będzie mogło być objętych dopłatami – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Niemniej jednak jest to alternatywa dla kupujących i szansa dla właścicieli mieszkań z niższych segmentów cenowych na szybsze zawarcie transakcji.

W Poznaniu chętniej kupujemy większe mieszkania

Ceny transakcyjne w stolicy Wielkopolski nieznacznie spadły i kształtują się na poziomie poniżej 5 tys. zł za mkw. Rosnącym zainteresowaniem nabywców cieszą się lokale o dużej powierzchni, a przeciętny metraż wynosi 58 mkw. Co więcej, planowane zmiany w MdM-ie mogą pozytywnie wpłynąć na poznański rynek nieruchomości.

– W cenie do 5 tys. zł za metr kwadratowy wystawionych jest 46 proc. mieszkań. Natomiast kolejne 30 proc. stanowią lokale, na które trzeba przeznaczyć od 5 tys. zł do 6 tys. zł za mkw. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Osoby kupujące mieszkania z rynku wtórnego mają powody do zadowolenia. W porównaniu do zeszłego roku płacą za nie o 2,1 proc. mniej.

Przeciętnie nabywcy wydawali w Poznaniu ponad 280 tys. zł na mieszkanie.

Stabilna sytuacja na gdańskim rynku nieruchomości

Rynek w Gdańsku oraz Gdyni kształtuje się bardzo podobnie zarówno pod względem ceny, jaki i metrażu nieruchomości.

W Gdańsku i Gdyni średnie ceny mieszkań niemal zrównały się ze sobą – w pierwszym z miast cena za mkw. wynosi 4 tys. 940 zł, natomiast w drugim – 4 tys. 997 zł.

Największa liczba propozycji wystawionych na sprzedaż dotyczy nieruchomości w przedziale cenowym od 5 do 6 tys. za mkw. Stanowią one aż 30,5 proc. wszystkich ofert.

– Podobieństwo między tymi miastami można zauważyć także analizując średnie kwoty, jakie nabywcy przeznaczali na kupno nieruchomości – średnio 260 tys. zł w stolicy Pomorza oraz 200 tys. zł w Gdyni – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

W przypadku tej drugiej lokalizacji szczególnym zainteresowaniem cieszyły się lokale w budynkach z wielkiej płyty. Wiele transakcji dotyczyło Redłowa oraz Chyloni.

Natomiast w Gdańsku oprócz budownictwa wielkopłytowego dość dobrze sprzedają się kamienice z lat 50. i 60. oraz budownictwo przedwojenne. W okresie wakacyjnym wielu inwestorów jest zainteresowanych kupnem niewielkiego mieszkania, które w trakcie roku akademickiego mogliby wynająć studentom.

W stolicy ceny nadal wysokie

Najwięcej mieszkań na stołecznym rynku mieści się w cenie poniżej 8 tys. zł za mkw. Koszty nieruchomości zlokalizowanych w poszczególnych dzielnicach mogą się znacznie od siebie różnić. Najdroższe lokale znajdują się w Śródmieściu. Natomiast Białołęka, Praga Południe czy Wola cieszą się dużą popularnością wśród nabywców.KOMENTARZE (1)

  • Zygmunt, 2015-07-26 14:06:48

    To jest paranoja żeby mieszkanie kosztowało 5-6 tys. za metr. Własne lokum to podstawa rodziny! dlatego w naszym kraju żyją na kocią łapę i nie śpieszno im do potomstwa.