PARTNER PORTALU
 • BGK

Rynek nieruchomości: ceny i popyt na mieszkania w dużych miastach

 • pt    22 lipca 2015 - 14:30
Rynek nieruchomości: ceny i popyt na mieszkania w dużych miastach
Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?

W Krakowie ceny mieszkań idą w dół, w Trójmieście sytuacja jest ustabilizowana – zobacz jak wyglądają ceny na rynku nieruchomości w największych polskich miastach.
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, osoby zainteresowane zakupem nieruchomości we Wrocławiu najwięcej ofert znajdą w przedziale cenowym pomiędzy 5 tys. a 6 tys. złotych za metr kwadratowy.

Co ciekawe, w stolicy Dolnego Śląska kupowane są największe mieszkania, przeciętny metraż wynosi obecnie 60 mkw., a dużym powodzeniem cieszą się dwu i trzypokojowe lokale budowane w technologii wielkiej płyty.

We Wrocławiu niemal 40 proc. ofert dotyczy nieruchomości w cenie pomiędzy 5 tys. a 6 tys. złotych za metr kwadratowy. Znacznie trudniej znaleźć mieszkania w najniższym przedziale cenowym (poniżej 4 tys. zł za mkw.), które stanowią niecałe 6 proc. rynku.

Dla osób zainteresowanych zakupem przy wsparciu programu MdM, który ma objąć również nieruchomości wtórne, prognozowany limit cen na poziomie 4 tys. 240 zł nie jest najlepszą wiadomością.

– Jedynie 8 proc. dostępnych we Wrocławiu ofert będzie mogło być objętych dopłatami – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Niemniej jednak jest to alternatywa dla kupujących i szansa dla właścicieli mieszkań z niższych segmentów cenowych na szybsze zawarcie transakcji.

W Poznaniu chętniej kupujemy większe mieszkania

Ceny transakcyjne w stolicy Wielkopolski nieznacznie spadły i kształtują się na poziomie poniżej 5 tys. zł za mkw. Rosnącym zainteresowaniem nabywców cieszą się lokale o dużej powierzchni, a przeciętny metraż wynosi 58 mkw. Co więcej, planowane zmiany w MdM-ie mogą pozytywnie wpłynąć na poznański rynek nieruchomości.

– W cenie do 5 tys. zł za metr kwadratowy wystawionych jest 46 proc. mieszkań. Natomiast kolejne 30 proc. stanowią lokale, na które trzeba przeznaczyć od 5 tys. zł do 6 tys. zł za mkw. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Osoby kupujące mieszkania z rynku wtórnego mają powody do zadowolenia. W porównaniu do zeszłego roku płacą za nie o 2,1 proc. mniej.

Przeciętnie nabywcy wydawali w Poznaniu ponad 280 tys. zł na mieszkanie.

Stabilna sytuacja na gdańskim rynku nieruchomości

Rynek w Gdańsku oraz Gdyni kształtuje się bardzo podobnie zarówno pod względem ceny, jaki i metrażu nieruchomości.

W Gdańsku i Gdyni średnie ceny mieszkań niemal zrównały się ze sobą – w pierwszym z miast cena za mkw. wynosi 4 tys. 940 zł, natomiast w drugim – 4 tys. 997 zł.

Największa liczba propozycji wystawionych na sprzedaż dotyczy nieruchomości w przedziale cenowym od 5 do 6 tys. za mkw. Stanowią one aż 30,5 proc. wszystkich ofert.

– Podobieństwo między tymi miastami można zauważyć także analizując średnie kwoty, jakie nabywcy przeznaczali na kupno nieruchomości – średnio 260 tys. zł w stolicy Pomorza oraz 200 tys. zł w Gdyni – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

W przypadku tej drugiej lokalizacji szczególnym zainteresowaniem cieszyły się lokale w budynkach z wielkiej płyty. Wiele transakcji dotyczyło Redłowa oraz Chyloni.

Natomiast w Gdańsku oprócz budownictwa wielkopłytowego dość dobrze sprzedają się kamienice z lat 50. i 60. oraz budownictwo przedwojenne. W okresie wakacyjnym wielu inwestorów jest zainteresowanych kupnem niewielkiego mieszkania, które w trakcie roku akademickiego mogliby wynająć studentom.

W stolicy ceny nadal wysokie

Najwięcej mieszkań na stołecznym rynku mieści się w cenie poniżej 8 tys. zł za mkw. Koszty nieruchomości zlokalizowanych w poszczególnych dzielnicach mogą się znacznie od siebie różnić. Najdroższe lokale znajdują się w Śródmieściu. Natomiast Białołęka, Praga Południe czy Wola cieszą się dużą popularnością wśród nabywców.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Zygmunt, 2015-07-26 14:06:48

  To jest paranoja żeby mieszkanie kosztowało 5-6 tys. za metr. Własne lokum to podstawa rodziny! dlatego w naszym kraju żyją na kocią łapę i nie śpieszno im do potomstwa.