PARTNER PORTALU
  • BGK

Rynek w Krośnie - porządki w reklamach

  • www.krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    2 marca 2012 - 13:29
Rynek w Krośnie - porządki w reklamach

Krosno oficjalnie przejęło kontrolę nad umieszczaniem reklam na obiektach zabytkowych.
Stosowną uchwałę podjęła rada miasta. W Krośnie (zabierz głos/oceń prezydenta) będzie działać „Miejski Konserwator Zabytków”. Samorząd chce uporządkować kwestię reklam umieszczanych w zespole staromiejskim. Czy to oznacza, że część reklam będzie musiała zmienić się lub zniknąć?

Uchwały rady podjęte w związku z zabytkami na lutowej (24 lutego) sesji to skutek porozumienia podpisanego pomiędzy prezydentem Krosna, a wojewodą.

– Myśmy wystąpili do wojewódzkiego konserwatora zabytków i do wojewody o przekazanie znacznie szerszych kompetencji – mówił na sesji wiceprezydent Bronisław Baran, odpowiadając na pytanie radnego Piora Lenika (Klub PO). Prezydent Baran informował, że wniosek Miasta obejmował – witryny, elewacje, opinie projektów, uzgodnień remontowych, czyli ten zakres Konserwatora Zabytków, który kompleksowo obejmuje opiekę nad zabytkami w obszarze staromiejskim – Prezydent dodał także: – Ten zakres będziemy starali się poszerzać krok po kroku – Bronisław Baran zaznaczył, że chodzi o to, żeby sprawować opiekę nad obiektami i obszarami zabytkowymi w mieście. – Na razie kompetencje dotyczą reklam – podkreślał prezydent. Dodał też, że miasto ma stosowne zapisy w miejscowych planach zagospodarowania, ale nie miało narzędzi by je egzekwować.

Pani Marta Rymar, do tej pory pełniła funkcję pełnomocnika prezydenta ds. ochrony zabytków. Teraz jej uprawnienia wzrosną, stanie się Miejskim Konserwatorem Zabytków, przejmując część kompetencji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dotychczas jako pełnomocnik brała udział np. w opiniowaniu dofinansowania do renowacji zabytków (remont bez koparek) – Porozumienie zawarte z wojewódzkim konserwatorem zabytków i z wojewodą podkarpackim daje Krosnu możliwości dysponowania, rozporządzania wizualną estetyka miasta, przede wszystkim reklamami, szczególnie w zespole staromiejskim, który najbardziej leży nam na sercu jeżeli chodzi o uporządkowanie tego miejsca – mówi Marta Rymar.

– Możemy decydować jak mają wyglądać poszczególne reklamy na obiektach. Chcemy stworzyć wizualizacje poszczególnych budynków, wraz z reklamami, żeby pokazać jak to powinno wyglądać, żeby nie było chaotyczne, żeby reklamy były dostosowane do estetyki miejsca, do jego formy architektonicznej i substancji zabytkowej. Żeby reklamy nie górowały, nie stwarzały chaosu, żeby było estetyczne.

Zdaniem Marty Rymar, obecnie umieszczone na Rynku reklamy często nie spełniają tych warunków – Na Rynku panuje chaos – podkreśla pani pełnomocnik. Uspokaja jednak, że pomimo faktu, iż miasto otrzymało szerokie uprawnienia, będzie się starała negocjować z właścicielami, tłumaczyć, dochodzić do porozumienia, a nie stosować sankcje – Przecież trzeba żyć w zgodzie – mówi Marta Rymar.

Do tej pory kwestia umieszczania reklam w zespole staromiejskim podlegała wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Zdaniem władz Krosna te reklamy, które były konsultowane z konserwatorem wyglądają dobrze – Konserwator nie korzystał jednak ze swoich uprawnień, gdy ktoś zamieszczał reklamę bez porozumienia i konsultacji z Urzędem Ochrony Zabytków – mówi Marta Rymar. Takich reklam niestety jest wiele.

– Każdy właściciel obiektu zabytkowego będzie musiał przedstawić projekt takiej rekalmy, jaką chce umieścić i otrzymać na to zgodę. Jeżeli projekt będzie spełniał wszelkie normy określone w rozporządzeniu prezydenta Krosna to oczywiście dostaje zgodę na umieszczenie reklamy – mówi Marta Rymar – w innym przypadku będziemy konsultować dosłownie każdą literkę, ale nie tylko sam napis, także rozmiar i materiał, z jakiego będzie wykonana reklama. Będziemy musieli dopasować ją do witryny i elewacji danego budynku. Chcemy stworzyć na Rynku miejsce, które będzie estetyczne i miłe dla oka, a nie miejsce gdzie jest dosłownie „brudno” od chaosu reklamowego – dodaje pani Marta.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.