PARTNER PORTALU
 • BGK

Ryszard Brejza zawiadomił Brukselę w sprawie bezczynności Polski

 • Bartosz Dyląg    27 marca 2015 - 07:00
Ryszard Brejza zawiadomił Brukselę w sprawie bezczynności Polski

Polska celowo nie wdraża zapisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie zamówień publicznych – uważa prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Fot. Mat. prasowe

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza złożył wniosek do przewodniczącego Komisji Europejskiej w sprawie in-house, czyli zlecania zadań przez gminę bez przetargu.
Jak informuje Agnieszka Chrząszcz, rzecznik prasowy inowrocławskiego ratusza, odpowiedzi na razie nie ma. Władze miasta na nią czekają i na razie nie planują podejmować innych kroków.

Niestety, nie znamy żadnych szczegółów wniosku. – Wniosek jest poufny i do czasu nadejścia odpowiedzi nic na jego temat nie możemy powiedzieć – wyjaśnia Agnieszka Chrząszcz.

Chodzi o opisywaną przez nas sprawę zamówień in-house w gospodarce odpadami.

Prezydent Inowrocławia uważa, że Polska celowo nie wdraża zapisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającą dyrektywę 2004/18/WE w sprawie jednostek samorządu terytorialnego udzielających zamówień swoim podmiotom wewnętrznym (tzw. zamówień in-house).

Dyrektywa, na którą powołuje się Ryszard Brejza stanowi, że gdy zamawiający (np. jednostka samorządu terytorialnego) kontroluje spółkę (80 proc. zadań realizuje dla zamawiającego), której zamierza zlecić wykonanie usługi, może zrezygnować z przetargów. Na wdrożenie dyrektywy z 2014 r. Polska ma dwa lata.

Stanowisko Ministerstwa Środowiska w sprawie in-house jest niejasne. Jeszcze w połowie ubiegłego roku wiceminister Janusz Ostapiuk deklarował, że in-house powinno być wprowadzone i tak się stanie. W grudniu w rozmowie z Portalem Samorządowym powiedział, że na pewno w roku 2015, czyli za tej kadencji rządu, nie wracamy do tematu zamówień in-house.

Ostatnio podtrzymał to stanowisko, mówiąc, że jeśli ułożą się nowelizacje ustaw związanych z odpadami komunalnymi (ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawa o odpadach), nie będzie podstaw, by ruszać je w roku 2016 i w latach następnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (9)

 • P. Kuk, 2015-03-28 19:51:35

  Do rrr: Czasami pytasz mnie, dlaczego tak tu jest? Chcesz, żebym odpowiedział. Dlaczego tyle zła i dokąd zmierza świat? Kto wiarę naszą sprzedał? Odpowiem Ci, że ja do końca nie wiem sam. Choć już widziałem wiele. I uwierz, trudniej mi niż Tobie tutaj żyć. Tyle mogę odpowiedzieć. Bo tu...taj jest jak jest po prostu. I Ty dobrze o tym wiesz. Bo tutaj jest jak jest po prostu. I Ty dobrze o tym wiesz. Wierzę w to, że przyjdzie czas. Wierzę w to, że zmieni się. Wierzę w to, że Ty i ja. Obudzimy nowy dzień.  rozwiń
 • rrr, 2015-03-28 18:51:15

  Europa Zachodnia potrafi zadbać o interes swoich firm a Polska wprost przeciwnie -dlaczego ?
 • adhd, 2015-03-28 13:55:15

  Do Chdd: Inowrocław wybija się na niepodległość i naczelnik osobno podpisze traktat europejski...NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: