PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryzyko wydobycia gazu łupkowego

  • PAP    7 września 2012 - 12:53
Ryzyko wydobycia gazu łupkowego

Zanieczyszczenie wód gruntowych, powierzchniowych oraz powietrza to największe zagrożenie dla ludzi i środowiska związane z wydobyciem gazu łupkowego – wynika z piątkowego raportu przygotowanego na zlecenie KE.
Raport wskazuje też na luki w istniejącym prawie UE. Zdaniem autorów raportu luki są m.in. w dyrektywie o ocenie oddziaływania na środowisko, w ramowej dyrektywie wodnej i dyrektywie w sprawie odpadów kopalnianych.

Czytaj też: Jak szukanie gazu łupkowego wpływa na środowisko

Autorzy zalecają też, by kraje UE dokonały interpretacji prawa unijnego pod kątem stosowania szczelinowania hydraulicznego.

Szczelinowanie hydrauliczne to jedyna dostępna dotąd metoda wydobycia gazu łupkowego, polegająca na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty dużej ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz.

Raport o potencjalnych ryzykach szczelinowania hydraulicznego dla środowiska i zdrowia człowieka przygotowała na zlecenie dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. środowiska międzynarodowa firma konsultingowa w dziedzinie energii, klimatu i środowiska – AEA Technology.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.