PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd będzie zachęcał samorządy do zakupów elektrycznych autobusów

  • PAP/TK    15 kwietnia 2018 - 14:00
Rząd będzie zachęcał samorządy do zakupów elektrycznych autobusów
Nowoczesne autobusy elektryczne mają być jedną z metod walki ze smogiem (Fot. Pixabay)

Postaramy się o jeszcze większe niż dotąd bodźce dla samorządów do wymiany taboru autobusowego na elektryczny - oświadczył w niedzielę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też dążenie do ograniczenia zanieczyszczeń ze spalania węgla.
  • 46 samorządów z pomocą rządu zakontraktowało wymianę taboru autobusowego na autobusy elektryczne - powiedział Mateusz Morawiecki w Krakowie.
  • Produkcja takich autobusów, to jedna z mniej licznych branż, w których kapitał polski, w których polscy przedsiębiorcy mają coś do powiedzenia - dodał premier.
  • Postaramy się, żeby jeszcze większe były bodźce dla samorządów do wymiany taboru autobusowego na elektryczny - zapowiedział Morawiecki

Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Krakowa podkreślił, że intencją rządu jest prowadzenie polityki gospodarczej "w dłuższej perspektywie". Zaznaczył zarazem, że działania rządzących mają na celu jak najlepsze zarządzanie gospodarczo-finansową sferą życia publicznego, a z drugiej strony - odpowiadanie na potrzeby społeczne.

"Jednym z takich tematów, co do którego społeczeństwo coraz głośniej nam mówi, żebyśmy się nim zajęli, jest czyste powietrze, jest program antysmogowy" - zauważył premier.

Nawiązując do tej problematyki zwrócił uwagę m.in. na realizowany przez rząd program elektromobilności. Jak mówił, można ten program wyśmiewać, ale - jak zaznaczył - "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". "Zobaczymy za kilka-kilkanaście lat, ja jestem cały czas przekonany, że w tym kierunku będzie zmierzać cały przemysł motoryzacyjny" - dodał Morawiecki.

Wskazał w tym kontekście, że 46 samorządów z pomocą rządu zakontraktowało wymianę taboru autobusowego na autobusy elektryczne. Produkcja takich autobusów - zaznaczył szef rządu - to "jedna z mniej licznych branż (...), w których kapitał polski, w których polscy przedsiębiorcy mają coś do powiedzenia".

"Postaramy się, żeby jeszcze większe były bodźce dla samorządów do wymiany taboru autobusowego na elektryczny" - zapowiedział Morawiecki, akcentując, że dotyczy to m.in. Krakowa i wszystkich zmagających się z problemem smogu miast Małopolski.

Odnosząc się z kolei do problemu "emisji z niskich kominów", premier przyznał z kolei, że jest on dla jego rządu niełatwy, ponieważ docenia on "nie tylko górników, polski węgiel i Górny Śląsk", ale również węgiel, jako źródło suwerenności energetycznej - wartości niezwykle ważnej "w dobie zawirowań politycznych, w jakich funkcjonujemy".

"Można i trzeba transformować, trzeba powodować, żeby te nowe inwestycje energetyczne - jak chociażby Kozienice czy za chwilę Opole - były jak najczystsze, i one emitują bardzo niewiele substancji trujących w porównaniu do starych elektrociepłowni, ale jednocześnie też staramy się zastępować w dużym stopniu te mniej efektywne elektrownie bardziej efektywnymi, ale cały czas takimi, dla których paliwem jest polski węgiel" - zaznaczył Morawiecki.

"Chcemy, żeby to drugie źródło zanieczyszczeń i brudnego powietrza zanikało w perspektywie najbliższych 5-10 lat" - dodał szef rządu.

Mówił też o "wielkim programie" termomodernizacji budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych jego rządu, na który przeznaczone zostanie w najbliższych 7-8 latach ok. 25 mld zł. "Dobrze zaizolowany budynek to o 57 proc. mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, przy dobrych filtrach, to skokowy spadek zanieczyszczeń, emisji substancji trujących do atmosfery" - podkreślał premier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • DZIKI WSCHÓD !, 2018-04-16 09:07:55

    Byłoby bardzo dobrze, aby Pan Premier znalazł chwilę czasu i polecił aby ktoś normalnie spojrzał na regionalny ,pozamiejski ,drogowy transport zbiorowy, już ok. 35 % obszaru naszej Ojczyzny pozbawiona jest jakiegokolwiek transportu zbiorowego, w Polsce obowiązuje "zjawisko przymusowego posiada...nia samochodu", ludzie kupują stare graty, choć nie stać Ich na utrzymanie tego złomu - cieszą się tylko importerzy zachodniego złomu samochodowego, zajmujemy jedne z najgorszych miejsc, jeśli chodzi o ilość osób ginących w wypadkach samochodowych i z powodu zanieczyszczonego powietrza i hałasu, mamy zatłoczone miasta i drogi , a niestety patrząc na przedstawiony przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym UD 126, w wersji z dn. 16.02.2018 - strona RCL - nie udaje się zauważyć jakiejkolwiek nadziej na poprawę sytuacji Polaków, a w tym także osób wykluczonych komunikacyjnie z powodu m. in. np. nowego Art. 5 a ; z powodu zachowania obowiązującego Art.20 ; z powodu Art. 30. ustęp 1 a ; Art. 21. 1. ; Art. 25 ust.2 : a) pkt 1 ; - TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE. - prawie nigdzie nie można dojechać, Polikwidowano wiele PKS-ów, a PKS-y zlikwidowały ok. 40% tras, rządzi tzw. wolnoamerykanka ( ART. 20), czyli busiarze kursują tylko po opłacalnych liniach i godzinach.  rozwiń