Rząd dołoży samorządom do mieszkań chronionych

Przed wakacjami ruszy pilotaż dofinansowania działalności prowadzonych przez samorządy mieszkań chronionych; przeznaczono na to 20 mln zł – zapowiedziała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
Rząd dołoży samorządom do mieszkań chronionych
Z mieszkań chronionych korzystają osoby starsze i niepełnosprawne. (fot. zdj. ilustracyjne, Pixabay)

Wiceminister uczestniczyła w wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Jak powiedziała, na dziś trudno jest jeszcze określić, w jakich miastach ruszy pilotażowo program.

"Dziś utrzymanie mieszkań chronionych stanowi zadanie własne samorządu. Jako ministerstwo stoimy na stanowisku, że ta forma wspomagania jest dużo tańsza niż na przykład wspieranie domów opieki społecznej. Chcemy pomagać samorządom w rozwoju w sieci tych placówek" - dodała wiceminister.

"Sprawdzimy, jakie jest zainteresowanie. Oczekujemy na zapotrzebowanie ze strony samorządów. I wtedy będziemy musieli się zastanowić, jak podzielić te środki, którymi dysponujemy w ramach tego programu" - wyjaśniła.

Na etap pilotażowy resort pracy przygotował 20 mln zł.

Przyznała, że trwa jeszcze dyskusja, w jakim stopniu budżet państwa będzie wspierał finansowo funkcjonowanie mieszkań chronionych.

"Na dziś wstępnie mówimy o dofinansowaniu ze strony rządu na poziomie 50 procent" - powiedziała.

Z mieszkań chronionych korzystają osoby starsze i niepełnosprawne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE