PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd o programie ściekowym

  • PAP    1 lutego 2011 - 19:52

Rząd zaktualizował Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), dzięki któremu Polska będzie mogła spełnić do 2015 r. unijne wymogi ochrony środowiska.
Program dotyczy gmin, które muszą zbudować lub rozbudować systemy kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków. Aktualizacja KPOŚK przyjęta we wtorek przesuwa terminy zakończenia 126 inwestycji, spośród wszystkich 1577 zawartych w dokumencie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiana dotyczy czterech mniejszych i 122 większych miejscowości, w których zakończenie inwestycji w zaplanowanym terminie - do końca 2010 r. - nie było realne - podało CIR. Aktualizacja pozwoli gminom, w których inwestycje się opóźniły, nie płacić podwyższonych opłat i kar za odprowadzane ścieki.

Według rządu opóźnienia tych inwestycji są na ogół niezależne od gmin. Wynikają z kryzysu gospodarczego, a także z przewlekłych procedur administracyjnych przygotowania inwestycji, trudności w uzyskaniu własności gruntów pod nie, długotrwałych postępowań przetargowych oraz żmudnych procedur przygotowania i podpisywania memorandów na dofinansowanie projektów z funduszy unijnych.

Aglomeracje, którym przesunięto termin zakończenia inwestycji, będą monitorowane - zapowiedział rząd. Zostanie też wykonana ekspertyza efektów realizacji inwestycji z krajowego programu oczyszczania ścieków w 2011 r.

Zgodnie z unijnymi przepisami oczyszczalnie powinny mieć miejscowości, które produkują ścieki w większej ilości, niż wytworzyłoby je 2 tys. osób. Podczas negocjacji akcesyjnych Polska uzyskała przesunięcie obowiązywania przepisów dotyczących oczyszczania ścieków do końca 2015 r. KPOŚK przyjęty przez rząd w 2003 r. określa, w jakich miejscowościach i kiedy powstaną oczyszczalnie. Od 2003 r. program był aktualizowany trzy razy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.