PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd zajmie się projektem dotyczącym recyklingu zużytych baterii i akumulatorów

  • PAP    17 lutego 2014 - 12:05
Rząd zajmie się projektem dotyczącym recyklingu zużytych baterii i akumulatorów

We wtorek Rada Ministrów ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach. Zakłada on m.in., że firmy wprowadzające na rynek te przedmioty będą finansowały ich zbieranie, recykling i unieszkodliwianie.
Projekt przewiduje, że wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą zobowiązani do zorganizowania i sfinansowania: zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów. Wcześniej producenci nie musieli ponosić takich kosztów.

Wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą musieli być wpisani do rejestru i sporządzać sprawozdania o masie tych przedmiotów wprowadzanych do obrotu. Sprawozdania będą musieli tworzyć także przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów; będą one przekazywane marszałkom województw. Projektowana nowelizacja zakłada kary za brak takich sprawozdań.

Firmy wprowadzające na polski rynek baterie i akumulatory będą wnosiły opłaty związane z prowadzeniem kampanii edukacyjnych - dwa grosze za kilogram wprowadzanych do obrotu baterii lub akumulatorów.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że środki na kampanie edukacyjne z tego tytułu powinny wynieść ok. 2 mln zł.

Projektowana nowela przewiduje zwolnienia dot. organizacji i finansowania unieszkodliwiania baterii i akumulatorów dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu niewielkie ich ilości.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Spectator, 2014-02-17 14:53:58

    Jak to nie musieli ponosić ? ?? " Wcześniej producenci nie musieli ponosić takich kosztów.." Trzeba czytać ze zrozumieniem ! Kłania się lektura ustaw : ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektówymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłac...ie depozytowej no i obowiązującej wciąż ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach... Czytać, czytać...  rozwiń