Rzeszów uchwalił stawki za odbiór śmieci

Na nadzwyczajnej sesji radni miejscy Rzeszowa przyjęli we wtorek uchwałę, w której ustalili stawki za odbiór śmieci po 1 lipca br.
Rzeszów uchwalił stawki za odbiór śmieci

W stolicy Podkarpacia opłaty naliczane będą m.in. w zależności od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

Radni dyskutowali nad propozycją stawek przedstawioną przez prezydenta Rzeszowa ponad trzy godziny.

Ostatecznie przyjęta została uchwała, która zmieniła wysokość stawek za odbiór śmieci dla mieszkańców bloków. Uchwałę zgłosili radni klubów Rozwój Rzeszowa, SLD i PO. Ugrupowania te popierają prezydenta Rzeszowa.

Czytaj też: RIO na tropie wpadek w uchwałach śmieciowych

Według przyjętej uchwały stawki dla mieszkańców bloków wynoszą: jedna osoba zapłaci za posegregowane śmieci miesięcznie - 10 zł (za nieposegregowane 15 zł); opłata dla gospodarstwa dwuosobowego to 18 zł (27 zł); natomiast trzyosobowa rodzina zapłaci 26 zł (39 zł); rodzina czteroosobowa - 32 zł (48 zł); rodzina licząca pięć lub więcej osób zapłaci 38 zł (57 zł).

Dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych stawki wynoszą: dla rodzin dwuosobowych 30 zł za śmieci segregowane (45 zł za nieposegregowane); dla rodziny od trzech do czterech osób - 46 zł (69 zł); dla rodziny liczącej więcej niż cztery osoby - 60 zł (90 zł).

Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, ośmiu było przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przeciwko głosowali radni opozycyjnego klubu PiS, którzy mieli swoją propozycję zakładającą m.in. niższe opłaty dla mieszkańców domów jednorodzinnych, ale ostatecznie jej nie zgłosili pod głosowanie.

Zdaniem przewodniczącego klubu radnych PiS w radzie miasta Jerzego Cyprysia, przyjęta uchwała jest niedoprecyzowana.

„Jest pisana na kolanie. Brakuje właściwych pojęć i definicji - tego typu zapisy mogą stanowić pole do różnego rodzaju nadużyć. Proponowaliśmy, aby odesłać uchwałę do komisji i przyjąć ją na spokojnie w następny wtorek. Dziwię się takiemu pośpiechowi" - dodał.

Po głosowaniu zadowolenia nie krył wiceprezydent Rzeszowa Roman Holzer, który ocenił uchwalone stawki za odbiór śmieci jako realne.

„Wydaję mi się, że jakiś konsensus z tego wynika i nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni. Nam się wydaje, że wyliczyliśmy to rzetelnie i dobrze. Zrobiliśmy to profesjonalnie" - mówił Holzer.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci.

Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy do gminy.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Prawdę powiedział "Nam się wydaje ... ,że zrobiliśmy to porfesjonalnie". Panie Holzer prosimy o fakty, zestawienia, porównania i porządna informację dla klienta, czyli nas mieszkańców. Jesli brakuje Wam danych to moje wyglądają tak: Aktualna umowa z MPGK: - 33 zł/miesięcznie za 120l - ...odbiór bez segregowania raz w tygodniu. (kiedy podpisywałem umowę w 2007, nie chcieli nawet słyszeć o odbiorze segregowanych) Nowy system - MPGK (świadomy potrzeb lider konsorcjum = monopolista): - 69 zł/miesięcznie za - odbiór bez segregowania i limitu raz w tygodniu (frakcja mokra) Tak wygląda efekt ZMOWY CENOWEJ, ups... "przetargu". Tematem się zajmie UOKIK :) bo samo istnienie nowej ustawy niestety nie uzasadnia takiego wzrostu kosztów za tę samą usługę? Podrawiam i gratuluję gospodarskiego podejścia w stolicy innowacji. rozwiń

czujny obserwator, 2013-06-06 12:55:41 odpowiedz

Przyjdzie czas wyborów to was rozliczymy za te stawki .prezydent chce powiększać Rzeszów ? właśnie tymi stawkami strzelił sobie w stopę

cichy, 2013-05-17 13:38:19 odpowiedz

"Wydaję mi się, że jakiś konsensus z tego wynika i nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni. Nam się wydaje, że wyliczyliśmy to rzetelnie i dobrze. Zrobiliśmy to profesjonalnie" - mówił Holzer. O czym Pan mówi? rzetelnie? gminy sąsiednie maja stawki o połowę mniejsze, a mieszkańc...y Rzeszowa będą karani za segregację? Realne ceny? na jakim świecie Pan żyje? proszę spróbować żyć za 1500 zł, utrzymać za to rodzinę i jeszcze sponsorować śmieci komuś, kto powinien zarobić na ich sprzedaży!!!! hańba!!!!! rozwiń

oburzony, 2013-05-15 16:24:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE