PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów wprowadza buspasy w centrum miasta

  • PAP    5 maja 2015 - 19:36
Rzeszów wprowadza buspasy w centrum miasta

Buspasy obowiązywać będą tylko w wyznaczonych godzinach rannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego (fot.flickr/Kamil Rejczyk)

Od czwartku (7 maja) na ulicach w centrum Rzeszowa wprowadzone będą buspasy. W sumie specjalnie wytyczonych pasów ruchu dla miejskiej komunikacji będzie ponad 6 km.
Jak poinformował PAP we wtorek (4 maja) rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, wprowadzenie buspasów ma związek z realizacją unijnego programu transportowego, które głównym zadaniem jest poprawa efektywności miejskiej komunikacji.

Wartość projektu to blisko 400 mln zł, w jego ramach miasto m.in. zakupiło już 80 nowych autobusów, przebudowało ulice i skrzyżowania oraz wdrożyło Inteligentny System Sterowania Ruchem. "Jednym z elementów programu jest również budowa buspasów, dzięki którym poprawi się płynność i punktualność komunikacji publicznej" - powiedział rzecznik.

Od czwartku buspasy będą obowiązywać na al. Piłsudskiego od ronda Dmowskiego do al. Rejtana; od ronda Jana Pawła II do al. Powstańców przez m.in. ul. Cieplińskiego, Lisa Kuli oraz Dąbrowskiego z kluczowym węzłem na Pl. Śreniawitów; oraz na krótkich odcinkach ul. Warszawskiej i ul. Lubelskiej.

Odrębne pasy ruchu dla rzeszowskiej komunikacji będą obowiązywały tylko w dni powszednie w godzinach od 6.30 do 9.30 oraz po południu w godzinach od 14.30 do 17.30. W pozostałym okresie z buspasów będą mogli korzystać wszyscy kierowcy.

Zdaniem Chłodnickiego wprowadzenie buspasów, zachęci kierowców do wybierania komunikacji miejskiej. "Dzięki specjalnym pasom ruchu, po których poruszać się będą tylko autobusy, komunikacja miejska będzie o wiele bardziej atrakcyjna niż dotychczas. Po za tym, zmniejszy się również zanieczyszczenie powietrza w mieście - autobusy bowiem rzadziej będą się zatrzymywać i ruszać, w efekcie czego emisja spalin oraz hałas będą mniejsze" - podkreślił.

Chłodnicki dodał, że wszystkie rzeszowskie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną zostały wyposażone w sterowniki ruchu drogowego. Umożliwiają one w czasie rzeczywistym dostosowywanie pracy sygnalizacji świetlnej do panujących warunków drogowych. Algorytmy sterujące sygnalizacją biorą pod uwagę zarówno stan ruchu na danym skrzyżowaniu, jak i sytuację na skrzyżowaniach przyległych. "To rozwiązanie jeszcze bardziej usprawni poruszanie się po Rzeszowie" - zaznaczył.

W Rzeszowie do tej pory istniał tylko jeden buspas na al. Sikorskiego. W Polsce pierwsze buspasy zostały wprowadzone w połowie 2004 r. na Al. Trzech Wieszczów w Krakowie, obecnie takie rozwiązania funkcjonują w wielu miastach w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Ania , 2015-05-14 09:29:47

    To racja,te bus pasy już od 6.30 rano wprowadzają chaos.Wcześniej o tej porze nigdy nie było korków teraz niestety na ul.Warszawskiej o 6.35 duży korek na lewym, a prawy puściusieńki.To jakaś porażka by nie dobudowywać bus pasów , a zabierać pas z tak zakorkowanego już Rzeszowa
  • mieszkanka , 2015-05-06 09:51:10

    Pijar prezydenta ? za małe miasto za wąskie jezdnie o dwu pasach ruchu , b. dużo samochodów i kierowców mieszkających poza miastem.? Oj już zaczynają psioczyć na pomysły ratusza ........to nie rozwiąże sprawy korków samochodowych.Przede wszystkim należało rozwiązać sprawność komunikacji miejskiej ...w oparciu o kompleksowe planistyczne rozwiązania .Buduje 33 kondygnacyjne budynki na bagnach , zagęszcza nowymi budynkami centrum nie przygotowane do przyjęcia takiego ruchu.To wszystko dzieje się bez rozwiązań urbanistycznych na zasadzie " róbta co chceta "  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: