PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów wybuduje suszarnię osadów i zmodernizuje oczyszczalnię ścieków

  • PAP/EM    17 lutego 2017 - 16:17
Rzeszów wybuduje suszarnię osadów i zmodernizuje oczyszczalnię ścieków
Wszystkie inwestycje mają zakończyć się do 2022 r. (fot. pixabay)

• Prawie 115 mln zł kosztować będzie m.in. budowa suszarni osadów oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Rzeszowie.
• W ramach projektu odnowione zostaną też główne magistrale wodociągowe.
• Inwestycja zostanie dofinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
Jak powiedział prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie Robert Nędza, inwestycja zakłada również wybudowanie farmy fotowoltaicznej na działce o powierzchni 2 ha.

"Wytwarzana energia, o mocy 1 MW, będzie w całości wykorzystywana przez nasz zakład. Ważnym elementem projektu będzie renowacja głównych magistrali wodociągowych w Rzeszowie. Od czasu wybudowania sieci, czyli lat 80., nie była ona kompleksowo remontowana" - dodał.

W ramach projektu cała sieć MPWiK zostanie również wyposażona w monitoring, dzięki temu, jak podkreślił Nędza, możliwe będzie np. szybkie zlokalizowanie wycieku.

Czytaj też: Do 2020 r. wieś zostanie skanalizowana. Dzięki środkom z Unii Europejskiej

Największym przedsięwzięciem rzeszowskiego projektu będzie budowa suszarni osadów. Prezes MPWiK zaznaczył, że ogłoszony został już przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. "Otwarcie ofert zaplanowaliśmy na początek kwietnia br." - powiedział Nędza.

W ramach inwestycji wybudowanych zostanie również 11 km kanalizacji sanitarnej oraz przebudowanych zostanie ponad 4 km sieci wodociągowej. Na terenie oczyszczalni zamontowane zostaną też urządzenia do wyłapywania odoru. Wszystkie inwestycje mają zakończyć się do 2022 r.

Realizacja projektu pn. "Budowa suszarni mechanicznej osadów wraz z modernizacją obiektów Oczyszczalni Ścieków i rozbudową sieci kanalizacyjnej Miasta Rzeszowa" kosztować będzie prawie 115 mln zł. Z tej kwoty ponad 56 mln zł stanowi dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

Podpisana została już umowa między rzeszowskim MPWiK a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który realizuje program Infrastruktura i Środowisko w ramach działania 2.3 gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.