PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszowska komunikacja z nowymi autobusami

  • PAP    16 stycznia 2013 - 18:40
Rzeszowska komunikacja z nowymi autobusami

Do Rzeszowa dotarł już pierwszy autobus Sancity wyprodukowany przez Autosan. W sumie rzeszowska komunikacja miejska wzbogaci się o 20 takich pojazdów. Zostały one kupione w ramach programu transportowego realizowanego przez samorząd stolicy Podkarpacia.
Jak poinformował w środę rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, obecnie trwa procedura związana z odbiorem technicznym autobusu. "Pojazd musimy zarejestrować, ubezpieczyć i wyposażyć w kasowniki. Pozostałe autobusu powinny do nas dotrzeć do końca lipca br." - dodał.

Samorząd Rzeszowa kupił w sumie 20 autobusów z Autosanu, za które zapłacił ok. 16 mln zł. Pojazdy Sancity 10 FL mają 10,5 metra długości; zasilane są olejem napędowym; na pokład mogą zabrać ponad 90 pasażerów. Wykorzystywane będą na liniach, z których korzysta mniej pasażerów.

Zakup 20 autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie jest elementem programu transportowego, który realizują władze Rzeszowie. W ramach tego programu zakupionych zostało w sumie 80 nowych autobusów. 30 pojazdów zasilanych będzie gazem ziemnym; pozostałe olejem napędowym. Wszystkie autobusy powinny zostać dostarczone do Rzeszowa do końca br. Zakup 80 autobusów kosztował ponad 80 mln zł.

Program transportowy, który realizują władze Rzeszowa, oprócz zakupu nowych autobusów zakłada również m.in. remont przystanków. Zamontowane zastaną na nich tablice świetlne, które będą informować o nadjeżdżających autobusach. Pasażerowie dowiedzą się również o połączeniach i możliwościach przesiadek. Przebudowane zostaną najważniejsze rzeszowskie skrzyżowania. W sumie takich inwestycji będzie 11. Niektóre zadania wchodzące w skład programu transportowego zostały już zrealizowane.

Inwestycje, które przewiduje projekt "Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic", warte są ponad 400 mln zł. Przeszło 311 mln zł stanowić ma dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Realizacja projektu ma się zakończyć do końca 2014 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.