PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeźba głowy lwa na swoim miejscu

  • www.m-ce24.pl    21 sierpnia 2011 - 12:26
Rzeźba głowy lwa na swoim miejscu

Po niespełna 4 miesiącach od zniknięcia oryginału, replika rzeźby legendarnego lwa w Mysłowicach, z którego paszczy niegdyś lała się źródlana woda została już umieszczona na swoim miejscu.
Odlew z żelbetonu waży 30 kg i jest wierną repliką rzeźby. Dzięki dużej pomocy pracowników MPWiK oraz pracowników muzeum miasta montaż przebiegł bez większych problemów.

Pracownicy wodociągów nie tylko wypompowali wodę z zatkanego ujęcia oraz wyczyścili nawierzchnię, ale także przy użyciu własnych narzędzi przywiezionych z domu, dokonali przytwierdzenia głowy do ściany źródełka.

Przy okazji montażu repliki, wyjaśniła się pewna legenda dotycząca źródła wody. Otóż podczas prac, nie stwierdzono żadnych rur doprowadzających wodę, tak więc woda wypływa bezpośrednio z jego ujęcia.

Rzeźbę w oparciu o archiwalne zdjęcia odtworzył Adam Plackowski. Zakupił materiały, przygotował formę i odlał. – Cieszę się, że mogę przywrócić taki symbol jego miejscu. Nieważne, że nie z metalu. Widocznie nasze czasy nie zasługują na tak cenne materiały jak brąz. Są pośledniejsze odpowiedniki jak beton – mówi Plackowski.

Jak sam nas poinformował za wydane środki nie otrzymał dotychczas obiecanego zwrotu z urzędu miasta.

Na odnowienie czeka także otoczenie samego źródełka. Odmalowane i odnowione mają być barierki, na odnowienie czeka także cokół. W toku prac konserwatorskich w Muzeum Miasta znajduje się także drewniany krzyż stojący przy źródełku, którego stan groził jeszcze niedawno jego złamaniem. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: