PARTNER PORTALU
  • BGK

Są już wzory nowych biletów w Krakowie

  • GK/krakow.pl    20 lipca 2011 - 13:17
Są już wzory nowych biletów w Krakowie

Trwają prace nad wdrożeniem nowej taryfy przejazdów komunikacją. Na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu można zobaczyć, jak będą wyglądać bilety.
Zmieniona taryfa biletowa została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa na sesji 6 lipca tego roku. Zgodnie z tym dokumentem, nowy cennik biletów wejdzie w życie 14 dni po publikacji nowego prawa w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Może się to stać już w pierwszej połowie sierpnia.

W przyjętej taryfie najwięcej jest biletów czasowych. Oprócz znanych już wcześniej pasażerom biletów kwadransowych i godzinnych, w ofercie pojawią się również bilety półgodzinne i 90-minutowe. Bilet 30-minutowy będzie kosztował tyle samo co jednoprzejazdowy, czyli 2,80 złotych (ulgowy 1,40).

Zmienią się także zasady sprzedaży biletów u kierowców i motorniczych. Po wejściu w życie uchwały będzie można kupić u nich tylko bilety godzinne, co powinno znacznie zmniejszyć kolejki pasażerów chcących zakupić bilet w ostatniej chwili.

Nowa taryfa będzie dużo prostsza niż ta obowiązująca dotychczas. Przede wszystkim zmniejszy się wachlarz biletów dostępnych w sprzedaży. Dodatkowo zamiast dwóch ulg (gminnej i ustawowej) wprowadzona zostanie jedna 50 proc. Z cennika znikną również końcówki 5-groszowe, co na pewno ułatwi zakup biletów w automatach.

Ze 100 zł do 150 wzrośnie opłata podwyższona za jazdę bez ważnego biletu. Z kolei 100 zł kary (dawniej 75 zł) zapłaci każdy, kto podróżuje bez dokumentów poświadczających uprawnienia do przejazdów ulgowych.

Po poprawkach radnych, w nowej taryfie zlikwidowano tanie bilety dla emerytów i rencistów. W zamian zaproponowano bilet roczny za 120 zł dostępny dla osób o najniższych dochodach.

W cenniku pojawi się także całkiem nowa pozycja, czyli miesięczny bilet aktywizujący dla bezrobotnych poszukujących pracy. Będzie on kosztować 50 zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.