PARTNER PORTALU
  • BGK

Są już wzory nowych biletów w Krakowie

  • GK/krakow.pl    20 lipca 2011 - 13:17
Są już wzory nowych biletów w Krakowie

Trwają prace nad wdrożeniem nowej taryfy przejazdów komunikacją. Na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu można zobaczyć, jak będą wyglądać bilety.
Zmieniona taryfa biletowa została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa na sesji 6 lipca tego roku. Zgodnie z tym dokumentem, nowy cennik biletów wejdzie w życie 14 dni po publikacji nowego prawa w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Może się to stać już w pierwszej połowie sierpnia.

W przyjętej taryfie najwięcej jest biletów czasowych. Oprócz znanych już wcześniej pasażerom biletów kwadransowych i godzinnych, w ofercie pojawią się również bilety półgodzinne i 90-minutowe. Bilet 30-minutowy będzie kosztował tyle samo co jednoprzejazdowy, czyli 2,80 złotych (ulgowy 1,40).

Zmienią się także zasady sprzedaży biletów u kierowców i motorniczych. Po wejściu w życie uchwały będzie można kupić u nich tylko bilety godzinne, co powinno znacznie zmniejszyć kolejki pasażerów chcących zakupić bilet w ostatniej chwili.

Nowa taryfa będzie dużo prostsza niż ta obowiązująca dotychczas. Przede wszystkim zmniejszy się wachlarz biletów dostępnych w sprzedaży. Dodatkowo zamiast dwóch ulg (gminnej i ustawowej) wprowadzona zostanie jedna 50 proc. Z cennika znikną również końcówki 5-groszowe, co na pewno ułatwi zakup biletów w automatach.

Ze 100 zł do 150 wzrośnie opłata podwyższona za jazdę bez ważnego biletu. Z kolei 100 zł kary (dawniej 75 zł) zapłaci każdy, kto podróżuje bez dokumentów poświadczających uprawnienia do przejazdów ulgowych.

Po poprawkach radnych, w nowej taryfie zlikwidowano tanie bilety dla emerytów i rencistów. W zamian zaproponowano bilet roczny za 120 zł dostępny dla osób o najniższych dochodach.

W cenniku pojawi się także całkiem nowa pozycja, czyli miesięczny bilet aktywizujący dla bezrobotnych poszukujących pracy. Będzie on kosztować 50 zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.