PARTNER PORTALU
  • BGK

Są kolejne autobusy w Zamościu

  • zamojska.com (Daniel Czubara)    25 sierpnia 2011 - 12:59
Są kolejne autobusy w Zamościu

Na ulice Zamościa wyjechały nowoczesne, proekologiczne autobusy. Jednak inwestycje realizowane przez Miejski Zakład Komunikacji dotyczą także modernizacji przystanków.
Na ulicach Zamościa pojawiło się już sześć nowoczesnych autobusów MZK, zaś kolejnych sześć pojawi się w 2012 r. Ich zakup realizowany jest w ramach drugiego etapu przedsięwzięcia „Modernizacja systemu transportu publicznego w Zamościu”, które jest finansowane po części ze środków unijnych.

– Dzięki przejściu na napęd gazem ziemnym zaoszczędziliśmy w 2010 roku 110 tysięcy złotych. Ta liczba będzie wzrastać i zwiększać ilość pieniędzy w przedsiębiorstwie – ocenił Krzysztof Litwin, prezes MZK Zamość.

Inwestycja, oprócz zakupu 12 autobusów, obejmie budowę pętli autobusowej przy ulicy Lwowskiej, budowę zatoki przy ulicy Zamoyskiego oraz zakup 25 nowych wiat przystankowych.

Autobusy marki MAN są wyposażone w 13-litrowe silniki OTTO zasilane gazem ziemnym, których osiągi nie ustępują silnikom diesla. Zbiorniki gazu zamontowane na dachu pojazdu umożliwią kursowanie autobusu przez cały dzień na jednym tankowaniu.

Autobusy wyposażone będą w system przeciwpożarowy i monitoring, na który składa się 5 kamer. Pochodzą one z firmy Man Truck & Bus Polska z Nadarzyna, która wyprodukowała je dla Zamościa.

Ponadto autobusy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mają posiadać opcję „przyklęku”, czyli obniżenia autobusu tak, by można było wsiąść do niego bezpośrednio z krawężnika.

Oprócz tego w środkowych drzwiach zamontowano specjalne rampy najazdowe, które kierowca będzie rozkładał, jeśli do autobusu będzie chciała wsiąść (lub z niego wysiąść, rzecz jasna) osoba na wózku inwalidzkim. Pojazd pomieści około 80 osób. Szef zamojskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji podkreśla, że zmiana paliwa na gaz ziemny przyczyni się do ekologii oraz oszczędności.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.