PARTNER PORTALU
  • BGK

Są termy, będzie elektrociepłownia

  • PAP    10 stycznia 2011 - 16:27
Są termy, będzie elektrociepłownia

12 mln zł kosztować ma budowa pierwszej w regionie łódzkim elektrociepłowni hybrydowej, która powstanie w znanym ze źródeł geotermalnych Uniejowie. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.
Elektrociepłownia hybrydowa będzie wykorzystywała energię cieplną wód geotermalnych oraz pochodzącą ze spalania biomasy. Ma ona funkcjonować niezależnie od eksploatowanej już instalacji wykorzystania wód geotermalnych.

- Podstawowym celem budowy elektrociepłowni jest zwiększenie efektywności wykorzystania istniejącego potencjału wód geotermalnych, poprzez wykorzystanie ich w okresie letnim do produkcji energii elektrycznej - informuje prezes Geotermii Uniejów Jacek Kurpik.

W ramach inwestycji zakłada się także wybudowanie brykietowni, przetwarzającej na suchy brykiet słomę i trociny z wydajnością do 2 ton na godzinę. Spodziewana produkcja energii elektrycznej ma wynieść 2100 MWh.

12 mln zł na inwestycję gmina Uniejów pozyskała z funduszy unijnych, a zakończenie przedsięwzięcia planuje się na koniec 2012 roku.

W Uniejowie działać ma także Centrum Odnawianych Źródeł Energii (OZE). Miejscowa Geotermia i władze gminy będą współpracować przy realizacji tego projektu m.in. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Politechniką Łódzką.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-01-11 23:12:51

    Musieliby jeszcze umiec cos zrobic, hehe