PARTNER PORTALU
  • BGK

Sala aleksandrowskiego dworca odzyskała dawny blask

  • JL    8 grudnia 2015 - 10:19
Sala aleksandrowskiego dworca odzyskała dawny blask
Sala restauracyjna dworca w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Kujawsko-Pomorskie.pl (Szymon Ździebło)

Zakończyły się prace konserwatorskie we wnętrzu sali restauracyjnej XIX-wiecznego dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim.
Prace remontowe w zabytkowym obiekcie były możliwe między dzięki wsparciu ze środków urzędu marszałkowskiego.

Na zakończony ostatnio etap rewitalizacji obiektu władze gminy otrzymały z puli regionalnego programu operacyjnego 2007-2013 wsparcie w wysokości 2,14 mln złotych.

– Samorząd województwa systematycznie wspiera prace renowacyjne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach remontu głównej części budynku dworca wymienione zostały instalacja elektryczna oraz stolarka okienna i drzwiowa, położono też nowe tynki i gładzie, podłogi oraz wielobarwną posadzkę w holu. Pomieszczenia strychowe zaadaptowano na sale użytkowe. Prowadzi do nich nowa klatka schodowa, zainstalowano również windę. Powstały też nowe toalety.

W tym oraz w ubiegłym roku marszałkowskie wsparcie trafiło także na kontynuację zakończonych niedawno prac konserwatorskich w sali restauracyjnej, związanych między innymi z przywróceniem oryginalnej kolorystyki oraz odtworzeniem ceramicznej posadzki.

Przywrócone zostały też sztukaterie, pracom konserwatorskim poddano boazerię, odrestaurowano żeliwne kolumny. Zamontowano także stylizowane oświetlenie, w tym okazały żyrandol.

W realizacji inwestycji pomogły również środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na prace remontowane w sali restauracyjnej w budynku dworca władze Aleksandrowa Kujawskiego pozyskały w sumie blisko milion złotych.

Początki zabytkowego dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim sięgają 1860 roku. W czasie zaborów pełnił funkcję stacji granicznej miedzy Rosją a Prusami. W 1879 roku rozbudowany dworzec był miejscem spotkania cara Aleksandra II i cesarza niemieckiego Wilhelma I. Do 2008 roku stanowił własność Polskich Kolei Państwowych, obecne własność miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.