PARTNER PORTALU
 • BGK

Samochody elektryczne: Kierowcy chcą auta na prąd, ale uważają, że ich cena jest zbyt duża

 • PAP/AT    26 czerwca 2017 - 09:25
Samochody elektryczne: Kierowcy chcą auta na prąd, ale uważają, że ich cena jest zbyt duża
Główną barierą jest cena samochodu elektrycznego (fot.pixabay.com)

Większość polskich kierowców interesuje się samochodami elektrycznymi. Jednak główną barierą są koszty zakupu takiego pojazdu - wynika z badania przeprowadzonego przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.
• Zdecydowana większość polskich kierowców przebadana przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych interesuje się samochodami elektrycznymi.

• 70 proc. uważa je za przyszłość motoryzacji.

• Jednak zakup auta na prąd rozważa w najbliższym czasie tylko 12 proc.

Z badania wynika, że pojazdami elektrycznymi interesuje się 91,6 proc. ankietowanych kierowców, ale tylko 12,4 proc. realnie rozważa jego zakup. "Główną barierą są koszty zakupu takiego pojazdu, na które wskazało 57,3 proc. badanych. Kolejne przeszkody to brak rozbudowanej infrastruktury (47,4 proc. wskazań) oraz mniejszy zasięg pojazdów elektrycznych, na co wskazało 29,8 proc." - powiedział Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), które uruchamia w poniedziałek portal Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL.

Wśród zalet samochodów elektrycznych ponad 60 proc. badanych wskazało, że są one tańsze w eksploatacji, a 30 proc. że są mniej awaryjne od aut spalinowych. Dla 28 proc. ważne są korzyści ekologiczne. Uczestnicy badania liczą także na konkretne przywileje w użytkowaniu elektrycznego samochodu. Ponad 57 proc. wskazało na możliwość korzystania z darmowych miejsc parkingowych, dla 46 proc. znaczenie ma wjazd do stref ograniczonej emisji, które będą powstawać w centrach miast, a 30 proc. chce korzystania z buspasów.

Cena auta na prąd jest jednak obecnie na tyle wysoka, że 45 proc. ankietowanych, którzy dobrze i bardzo dobrze ocenili swoją sytuację materialną uznało, iż nie stać ich na taki samochód. Realnie jego zakup rozważała jedna czwarta tej grupy. Przy tym 87 proc. wszystkich badanych planuje podjąć w najbliższym czasie decyzje o zakupie samochodu.

Czytaj też: Jak będzie wyglądał polski samochód na prąd?

"Z naszego badania wynika, że Polacy oczekują realnego wsparcia przy zakupie pojazdu elektrycznego. Wpływ na ich decyzję zakupową miałoby dofinansowanie w ramach ogólnodostępnych dopłat, ulgi podatkowe, np. zwolnienie z akcyzy, czy ulgi w okresie eksploatacji, np. wyższy odpis amortyzacyjny dla firm" - powiedział Mazur. Na takie rozwiązania wskazało odpowiednio 70, 41 i 24,5 proc. badanych.

"Pytani wprost o to, czy rynek elektromobilności rozwinie się bez zaangażowania państwa, dwie trzecie uczestników badania uznało, że nie. Tymczasem, analizując instrumenty stymulujące wzrost rynku wprowadzane w poszczególnych krajach UE, z przykrością musimy stwierdzić, że tylko Polska, Estonia i Bułgaria nie wprowadziły żadnych zachęt dla kupujących" - zaznaczył Mazur.

Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z ważniejszych projektów zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada ona, że do 2025 r. po polskich drogach ma jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych, zaś rozwój elektromobilności miałby pociągnąć za sobą rozwój innowacyjnego przemysłu; konieczny też będzie rozwój sieci elektroenergetycznych. W pierwszej kolejności przyjęta ma zostać przygotowana przez Ministerstwo Energii ustawa o elektromobilności. Jej projekt jest już po konsultacjach publicznych.×
KOMENTARZE (3)

 • Doradca Instytutu OŚ, 2017-11-29 14:06:06

  Do Poldek: Witam. Już widać co raz więcej pojazdów elektrycznych w takich miastach jak Wrocław czy Kraków co pokazuje, że Polacy są gotowi zapłacić odpowiednią cenę w zamian za auto, które jest zdrowe dla środowiska. Na pewno w ciągu lat ceny takich samochodów będą spadać ponieważ dostępność taki...ch aut także będzie co raz większa. Jeśli macie Państwo jakieś pytania odnośnie aut elektrycznych zapraszam do dyskusji i do zadawania pytań. Tomek, Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska elektromobilnapolska.pl  rozwiń
 • Poldek, 2017-07-18 16:17:53

  Myślę, że z roku na rok te ceny będą spadać. Marki taki jak Mahle intensywnie pracują nad nowymi rozwiązanimi elektromobilnymi.
 • Ryszard Krzyków, 2017-06-27 00:35:49

  Samochód na prąd-czy któryś z Decydentów zlecił badanie i wpływ na zdrowie kierowców i pasażerów pod względem promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez zespól napędowy a promieniowanie elektromagnetyczne wywołuje raka -glejaka i spadek popędu seksualnego u kierowców i pasażerów gdyz br...ak jest barier ochronnych .w tych samochodach.  rozwiń