PARTNER PORTALU
  • BGK

Samochody na prąd: Przy drogach powstaną ładowarki do aut elektrycznych

  • PAP/AT    28 czerwca 2017 - 08:28
Samochody na prąd: Przy drogach powstaną ładowarki do aut elektrycznych
Instalacja ładowarek może przyczynić się do upowszechnienia samochodów elektrycznych w Polsce (fot.pixabay.com)

Przy głównych polskich drogach stanie 200 ładowarek do samochodów elektrycznych.
• Do 2020 r. przy głównych polskich drogach ma stanąć 200 ładowarek do samochodów elektrycznych - poinformował prezes Greenway Infrastructure Poland Rafał Czyżewski.

• Wśród nich znajdą się też punkty ultraszybkiego ładowania - dodał.

• Instalacja pierwszych ultraszybkich ładowarek wyznaczy zupełnie nową jakość technologiczną i może przyczynić się do upowszechnienia samochodów elektrycznych w kraju - zaznaczył.

Czyżewski powiedział, że firma otrzymała unijne dofinansowanie na rozwój sieci ładowania samochodów elektrycznych. "Spółka ma zakontraktowaną z UE budowę największej sieci ładowarek wzdłuż tras w Polsce" - wyjaśnił. Podkreślił, że celem projektu jest zbudowanie inteligentnego systemu ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż korytarzy TEN-T.

Dzięki realizacji projektu dofinansowanego z UE w ramach instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility) do maja 2020 roku Greenway ma zbudować w Polsce 10 ładowarek ultraszybkich (do 350 kW) oraz 135 szybkich (50 kW), z których 75 ma powstać do końca 2018 roku. W punktach przesiadkowych ma powstać 50 wolnych ładowarek (7- 22kW) oraz 10 magazynów energii (BACHS - Battery Assisted Charging Systems), przy wybranych stacjach ładowania w Polsce.

Prezes spółki jest przekonany, że "instalacja pierwszych ultraszybkich ładowarek wyznaczy zupełnie nową jakość technologiczną" i może przyczynić się do upowszechnienia samochodów elektrycznych w kraju.

"Decyzja Komisji Europejskiej oraz ostatnie inicjatywy polskiej administracji wyraźnie pokazują, że rozwój elektromobilności w Polsce postępować będzie szybko" - mówi Czyżewski.

Czytaj też: Kierowcy chcą auta na prąd, ale uważają, że ich cena jest zbyt duża

W marcu br. rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce. Zakłada on, że w 2025 r. po polskich drogach będzie jeździło 1 mln aut elektrycznych, co - wedle wyliczeń Ministerstwa Energii - stworzy popyt na 4,3 TWh energii elektrycznej rocznie.

Według badania Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, brak infrastruktury ładowania to druga w kolejności bariera zakupu auta elektrycznego. Pierwszą jest cena pojazdu.

Od września br. spółka Greenway Infrastructure Poland planuje w ramach realizowanego już projektu rozpoczęcie udostępniania kilkudziesięciu stacji szybkiego ładowania w Polsce. W pierwszej kolejności mają być uruchomione ładowarki m.in. w Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie, Bielanach Wrocławskich oraz trzy w Warszawie. Udostępniona w grudniu ub.r. pokazowa stacja w warszawskim Mokotowie odnotowuje ponad 300 ładowań miesięcznie.

Greenway Infrastructure Poland z siedzibą w Gdyni jest częścią międzynarodowej grupy Voltia, działającej w obszarze elektromobilności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Marek 35, 2017-06-28 16:24:56

    Warto by było dać ludziom dodatkowe argumenty by chętniej kupowali auta na prąd, a przynajmniej ci, których na to stać. W wielu krajach auta na prąd są współfinansowane z budżetu gmin czy samorządów, dla ich właścicieli przewidziane są niskie opłaty albo ich całkowity brak itp. Można by np. spróbowa...ć obniżyć cenę energii dla osób, które chcą z niej w taki sposób korzystać. Coś zOgarniamprad.pl która organizuje grupowe zakupy prądu dla odbiorców domowych i firm. Więcej takich inicjatyw w energetyce.  rozwiń