PARTNER PORTALU
  • BGK

Samolot Zielona Góra - Warszawa: Władze regionu proponują alternatywę dla pociągu

  • MN    8 czerwca 2017 - 13:01
Samolot Zielona Góra - Warszawa: Władze regionu proponują alternatywę dla pociągu
Remont przez który zawieszono pociąg ekspresowy do Warszawy potrwa nawet dwa lata. (zdj. ilustracyjne/PTWP)

Decyzją PKP Intercity 11 czerwca zostaje zawieszone do odwołania połączenie kolejowe pociągiem ekspresowym "Lech", który kursował dotąd regularnie na trasie Zielona Góra – Warszawa – Zielona Góra. To okazja, aby przekonać lubuszczan do korzystania z nowych połączeń PLL LOT.
• Zawieszenie połączenia kolejowego ma związek z remontami linii kolejowej pomiędzy Poznaniem a Warszawą, które mogą potrwać nawet dwa lata.

• Przez ten czas Zielona Góra straci ekspresowe połączenie kolejowe ze stolicą. Pociąg ekspresowy pokonywał dotąd tę trasę w nieco ponad 4 godziny.  

• Samorząd województwa poleca w tej sytuacji korzystać z… połączeń lotniczych. Argumentuje, że samolot pokonuje trasę w niecałą godzinę i niewiele kosztuje.

 

Lubuscy urzędnicy przypominają, że od niedzieli (11 czerwca) na odcinku Poznań – Warszawa pociągi dalekobieżne zostaną skierowane objazdem przez Gniezno. W związku z tym wydłużą się czasy przejazdów wszystkich pociągów na tej trasie. Zarówno podróż porannym pociągiem z Zielonej Góry do Warszawy jak i wieczorny powrót do Zielonej Góry potrwają o ponad godzinę dłużej. Tym samym pasażerowie podróżujący z Zielonej Góry do Warszawy lub z powrotem, będą musieli spędzić w pociągu ponad pięć godzin.

Także od 11 czerwca nie będzie już kursował nocny pociąg z Zielonej Góry do Warszawy, który obecnie odjeżdża o godzinie 2:51 i jest w stolicy o godzinie 8:05.

Czytaj też: 17 gmin wprowadzi darmowe autobusy dla ubogich uczniów

Połączenia zostały zawieszone do odwołania. Remont ma trwać nawet dwa lata. Co w tej sytuacji zrobić? Urząd marszałkowski zachęca do korzystania z Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost.

Samolot z Babimostu do Warszawy odlatuje o godzinie 5:45 i ląduje na lotnisku Chopina w Warszawie po godzinie lotu. Samolot wylatuje do stolicy w poniedziałki, wtorki, środy, piątki i soboty. Z kolei powrotny samolot z Warszawy do Zielonej Góry odlatuje o godzinie 22:35 w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele. Najtańsze bilety lotnicze do stolicy kosztują już od 52,74 zł.

- Pomimo tego, że niekorzystne zmiany rozkładu jazdy PKP na trasie z Zielonej Góry do Warszawy są tylko czasowe, Lubuszanie przez najbliższe dwa lata mają szansę i możliwość docenić walory nowoczesnego stylu podróżowania, jakim jest lot samolotem. Na szczęście przestaje funkcjonować, tkwiący dotąd głęboko w świadomości Polaków, stereotyp łączący podróż lotniczą z drogim luksusem, na który stać tylko niewielu – argumentują lubuscy urzędnicy.

Czytaj też: Nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Wszystko przez remonty

Powód dla którego urząd marszałkowski zachęca do korzystania z portu jest oczywisty. W pierwszej połowie 2016 roku niemal każde regionalne lotnisko w Polsce odnotowało dodatnie dynamiki ruchu, z wyłączeniem portu Łódź-Lublinek oraz Zielona Góra-Babimost.

Z kolei rejsy PLL LOT z Zielonej Góry do Warszawy to także nowość – zostały one uruchomione 1 marca 2017 r. Samorząd województwa zagwarantował 15 mln zł na realizację połączeń lotniczych, dodatkowe 2 mln dołożyła Zielona Góra. Z łącznej puli 19 mln zł, aż 12 mln przeznaczonych zostało na realizację połączenia z Warszawą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.