PARTNER PORTALU
  • BGK

Samolotem z Bydgoszczy do Barcelony

  • PAP    11 stycznia 2012 - 16:23
Samolotem z Bydgoszczy do Barcelony

Połączenia Portu Lotniczego Bydgoszcz (PLB) z lotniskami Barcelona-Girona i Glasgow-Prestwick uruchomi od marca irlandzki przewoźnik Ryanair. Nowe kierunki to efekt porozumienia tej linii z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego.
- Barcelona to długo oczekiwane połączenie. Cieszy nas to, że od marca znajdzie się w ofercie lotów z Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta) i liczymy na dobre przyjęcie ze strony podróżnych - powiedział Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz im. Ignacego Paderewskiego.

Wyloty z Bydgoszczy do Barcelony odbywać się będą we wtorki i soboty o godzinie 17:15. Lot trwać będzie ok. 3 godzin.

Lotnisko Girona (GRO) znajduje się w odległości 12 km od miasta Girona i około 100 km od Barcelony. Podróż autobusem z lotniska do Girony zajmuje około 20-25 minut. Dostępny jest również bezpośredni autobus z lotniska do Barcelony, a podróż zajmuje około 75 minut.

Od 25 marca samoloty Ryanaira latać będą także z Bydgoszczy do Glasgow-Prestwick w Szkocji. Loty na tej trasie odbywać się będą w czwartki i niedziele.

- Istniejące połączenia do Londynu, Birmingham i Dublina cieszą się dużym powodzeniem, a samoloty latają niemal pełne. Liczymy, że loty do Glasgow Prestwick spotkają się również z dobrym przyjęciem - dodał Moraczewski.

Lotnisko znajduje się w miejscowości Prestwick, oddalonej od centrum Glasgow o 46 km. Dojazd z i do centrum Glasgow zapewnia połączenie kolejowe (czas podróży ok. 50 min.) oraz kilka linii autobusowych kursujących również w nocy.

Obecnie Ryanair obsługuje z Bydgoszczy cztery połączenia: do Londynu Stansted, Birmingham, Dublina i Duesseldorfu Weeze. W ciągu sześciu lat obecności irlandzkiego przewoźnika na bydgoskim lotnisku z jego usług skorzystało już ponad 1,2 mln. pasażerów. Pierwszy lot do Bydgoszczy Boeinga 737-8AS pod szyldem Ryanair odbył się 30 października 2005 roku.

Uruchomienie nowych połączeń z Bydgoszczy jest efektem wygrania w październiku przez konsorcjum, stworzone przez Ryanaira i Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, przetargu na promowanie walorów regionu kujawsko-pomorskiego i jego największych miast. Przewoźnik zarobi na tym 13,8 mln zł w ciągu trzech lat.

Za te pieniądze Kujawsko-Pomorskie oraz Bydgoszcz i Toruń promować się będą do 2014 roku m.in. w miesięczniku rozdawanym na pokładach samolotów obsługujących cztery międzynarodowe połączenia z Bydgoszczy, wewnątrz samolotów, na głównej stronie internetowej Ryanaira oraz na kadłubach dwóch samolotów przewoźnika. Jednocześnie przewoźnik ma rozwijać siatkę połączeń z bydgoskiego lotniska.

53 proc. kwoty ustalonej w przetargu zapłaci samorząd województwa, 30 proc. samorząd Bydgoszczy, a 17 proc. samorząd Torunia. Potrzebne na ten cel pieniądze zostały już wpisane do wieloletnich planów finansowych wszystkich trzech samorządów.

"Opłata za promocję" to jedyna forma, w jakiej samorządy mogą dofinansowywać przewozy lotnicze, świadczone przez komercyjnych przewoźników. Port Lotniczy Bydgoszcz, którego głównym udziałowcem jest Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski (zabierz głos/oceń marszałka), utrzymuje już w ten sposób także krajowe połączenie z Warszawą, które organizuje PLL LOT.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KOC, 2012-01-12 00:02:44

    TAKIE LOTY TO SUPER SPRAWA !!! CHCEMY WIĘCEJ !!!