PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd dołoży na ILS

  • PAP    28 stycznia 2011 - 20:40
Samorząd dołoży na ILS

ILS, czyli system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu, może być zamontowany na lotnisku w Babimoście koło Zielonej Góry (Lubuskie). Zakup tego systemu ma współfinansować samorząd województwa.
Poinformowała o tym w piątek marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Polak. Jak przekazano mediom na konferencji w Zielonej Górze, cena systemu ILS oscyluje między 2,6 a 4 mln zł. Kwota ta ma zostać podzielona między Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz samorząd województwa.

ILS (Instrument Landing System) jest radiowym systemem nawigacyjnym, wspomagającym lądowanie samolotu podczas trudnych warunków atmosferycznych. Pilot, korzystając z odpowiedniej aparatury oraz oświetlenia pasa startowego, jest w stanie wylądować nawet przy małej widoczności.

Na przełomie marca i kwietnia ma być gotowa strategia rozwoju lotniska, którą zlecił Urząd Marszałkowski. Dokument ten ma ułatwić planowanie inwestycji na lotnisku w perspektywie co najmniej 10 lat.

Wiadomo, że podczas EURO 2012 roku babimojskie lotnisko będzie wspomagało poznański port lotniczy Ławica.

- Warto walczyć o to lotnisko, ono jest integralną częścią korytarza środkowoeuropejskiego. Mamy świetne miejsce i doskonałe położenie - powiedział europoseł Artur Zasada.

To on był organizatorem piątkowego spotkania przedstawicieli m.in. Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskich Linii Lotniczych LOT i Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze z władzami województwa i lubuskimi parlamentarzystami na lotnisku w Babimoście. Goście zwiedzili lotnisko, poznali jego infrastrukturę.

Port lotniczy zajmuje powierzchnię 450 ha. Na jego zabudowę składają się m.in.: terminal pasażerski i cargo, budynki zabezpieczenia technicznego, instalacje i wyposażenie techniczne obsługi pasażerów, ładunków i samolotów, a także 16 hangarów samolotowych, które mogą pełnić rolę magazynów towarowych.

W spotkaniu miał także uczestniczyć minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który ostatecznie się jednak nie pojawił.

W ubiegłym roku z lotniska w Babimoście skorzystało 2,5 tys. pasażerów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.