PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Lubelszczyzny przejmie PKS

  • PAP    18 lutego 2010 - 19:47

Minister skarbu Aleksander Grad zgodził się nieodpłatnie przekazać spółkę PKS Wschód samorządowi województwa lubelskiego - poinformował w czwartek na konferencji prasowej lubelski marszałek Krzysztof Grabczuk.
Lubelski samorząd wystąpił o przekazanie PKS Wschód już kilka miesięcy temu. Zarząd województwa otrzymał zgodę, a wraz z nią projekt umowy o przekazaniu spółki; analizują go obecnie pracownicy merytoryczni i radcowie prawni Urzędu Marszałkowskiego.

- Chcemy to przedsiębiorstwo przejąć jak najszybciej - powiedział Grabczuk.

PKS Wschód powstał w 2007 r. przez połączenie samodzielnych wcześniej państwowych przedsiębiorstw PKS w Lublinie, Krasnymstawie, Hrubieszowie, Włodawie i Tomaszowie Lubelskim. W 2008 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

Spółka, która ma majątek wartości kilkudziesięciu milionów złotych, jest w złej kondycji finansowej. Firma zatrudniająca około 730 pracowników od kilku lat przynosi straty; w ubiegłym roku wyniosły one około 2 mln zł. Trwa spór płacowy zarządu z załogą; związki zawodowe grożą strajkiem.

Grabczuk przyznał, że uzdrowienie przedsiębiorstwa będzie trudnym zadaniem: - Podejmujemy się tego trudnego zadania, bo to jest ważne dla rozwoju Lublina i regionu - zaznaczył.

Sposobem ma być m.in. sprzedaż cennych nieruchomości położonych w kilku miastach i zakupienie za uzyskane pieniądze nowego taboru.

- Minister zobligował nas, byśmy przekazali plan działalności na 5 lat. Chcemy bardzo szybko taki plan przygotować, przy udziale specjalistów zewnętrznych - zapowiedział Grabczuk.

Cennym składnikiem majątkowym PKS Wschód jest teren położony w atrakcyjnym miejscu na Podzamczu w Lublinie, tuż obok starego miasta, gdzie znajduje się bardzo zaniedbany dworzec autobusowy. Grabczuk obiecał, że zrealizuje składane od dawna zapowiedzi uporządkowania tego terenu.

Wyjaśnił, że na Podzamczu zostanie tylko dworzec przesiadkowy, a główny dworzec autobusowy będzie przeniesiony w inne miejsce. Wraz z samorządem miejskim władze wojewódzkie przygotują nową koncepcję zagospodarowania Podzamcza.

- Chcielibyśmy, by wyglądało godnie, jak przystało na stolicę regionu i całej Polski wschodniej - podkreślił Grabczuk. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • putin, 2010-02-19 10:09:47

    niech "grabczuch" zobaczy na drogi np. wjazd od strony Warszawy takiej wizytówki nie widziałem jeszcze w żadnym polskim mieście Restrukturyzacja polegająca na przejęciu majątku ziemskiego najcenniejszych terenów i ich sprzedaży Przecież to mogli zrobić sami bez dzielenia się z &...;quot;grabczuchem"..!!  rozwiń