PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Opola rozszerza ofertę usług opiekuńczych dla mieszkańców

  • pt/pap    20 października 2016 - 20:38
Samorząd Opola rozszerza ofertę usług opiekuńczych dla mieszkańców
Rozszerzona pomoc osobom niesamodzielnym, niepełnosprawnym, starszym czy samotnym będzie realizowana w ramach projektu "Wsparcie usług opiekuńczych w mieście Opolu"(fot.: fotolia)

• Samorząd Opola od nowego roku rozszerza ofertę usług opiekuńczych dla mieszkańców. Ma to związek z powiększeniem granic miasta od 1 stycznia.
• Władze szacują, że z oferowanej przez gminę pomocy, np. dowożenia posiłków do domu, skorzysta ok. 50 nowych opolan.
Rozszerzona pomoc osobom niesamodzielnym, niepełnosprawnym, starszym czy samotnym będzie realizowana w ramach projektu "Wsparcie usług opiekuńczych w mieście Opolu". Jego koszt wynosi 1,6 mln zł, z czego 1,5 mln zł to dofinansowanie z unijnych środków.

Jak wyjaśniono podczas czwartkowej konferencji, głównym celem projektu jest poszerzenie skierowanej do osób niesamodzielnych oferty usług opiekuńczych oraz podniesienie ich jakości.

Pomoc dla mieszkańców

Chodzi m.in. o uzupełnienie dotychczasowych usług opiekuńczych o dowożenie posiłków przez wyznaczoną do tego firmę. Dotychczas bowiem, jak przypomniała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Małgorzata Kozak, zajmowały się tym głównie opiekunki, które "marnowały" sporo czasu w ciągu dnia, by przemieszczać się z posiłkami między różnymi częściami miasta.

Od stycznia odpowiedzialna za to będzie firma, a opiekunki będą mogły się skupić wyłącznie na udzielaniu pomocy swoim podopiecznym - tłumaczyła dyrektor.

Ta rozszerzona oferta usług opiekuńczych obejmie m.in. usługi pielęgnacyjne (mycie, kontrolowanie przyjmowania leków), czynności gospodarcze (robienie zakupów, pomoc w utrzymywaniu czystości w mieszkaniu), pomoc w załatwianiu bieżących spraw (zamawianie wizyt lekarskich, spraw urzędowych, umożliwianie korzystania z placówek kulturalnych czy sakralnych) oraz pozostałe usługi, np. kosmetyczne czy fryzjerskie.

Jak podano podczas konferencji, obecnie w Opolu objętych tego typu opieką jest 230 osób. Od stycznia dołączonych zostanie ok. 50 nowych mieszkańców Opola. "Spotkaliśmy się z ośrodkami na terenie gmin, które od 1 stycznia będą w granicach miasta Opola i orientowaliśmy się, ilu tam jest seniorów, którzy mogliby skorzystać z tej formy pomocy.

Okazało się, że są wśród tych gmin nawet takie, które w ogóle nie świadczą usług opiekuńczych" - mówiła dyrektor.

Senior w Opolu

Pomoc skierowana jest do osób z jednoosobowych gospodarstw domowych. Jak przekonywała Kozak, dzięki niej potrzebujący mogą pozostać w swoim lokalnym środowisku. "Gdyby nie świadczone usługi opiekuńcze, to te osoby musiałby zamieszkać w całodobowych placówkach, a nie każda osoba z powodu samotności, niepełnosprawności, starości chce się decydować na pobyt w domu pomocy społecznej" - wskazała dyrektor.

Usługi świadczone będą w miejscach stałego pobytu całodobowego - miejsca zamieszkania podopiecznych lub miejsca pobytu w przypadku osób bezdomnych.

Koszt realizacji projektu wynosi 1,6 mln zł, z czego 1,5 mln to dofinansowanie ze środków unijnych. W latach 2017-2018 zadanie będzie finansowane w ramach projektu, a od 2019 r. - w ramach środków własnych gminy.

Podczas czwartkowej konferencji przedstawiono także nową koordynator Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior w Opolu" - Małgorzatę Jarosz-Basztabin.

Zgodnie z lipcową decyzją rządu, z początkiem przyszłego roku granice administracyjne Opola powiększą się o 12 sołectw z gmin: Prószków, Dąbrowa, Komprachcice i Dobrzeń Wielki. Na przyłączanych terenach mieszka blisko 10 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.