Samorząd Podlaskiego zdecydował o przesunięciach w RPO. Dodatkowe 3,5 mln euro na gospodarkę wodno-ściekową

We wtorek (31.10) jedenaście samorządów z województwa podlaskiego podpisało umowy m.in. na modernizacje oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody czy budowę ujęć wodnych. Na realizacje tych zadań otrzymają dodatkowe prawie 3,5 mln euro unijnego dofinansowania.
Samorząd Podlaskiego zdecydował o przesunięciach w RPO. Dodatkowe 3,5 mln euro na gospodarkę wodno-ściekową
We wtorek (31.10) jedenaście samorządów z województwa podlaskiego podpisało umowy z samorządem woj. podlaskiego (fot. pixabay.com)

• Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

• Gdy zaczynał się nabór wniosków w konkursie na te dotacje, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego miał do dyspozycji z PROW na ten cel 55 mln zł. 

• Samorządy złożyły 88 wniosków na sumę ponad 118 mln zł, a dofinansowanie w połowie roku otrzymały 33 projekty.

Władze województwa zabiegały w resorcie rolnictwa o zwiększenie środków na gospodarkę wodno-ściekową, by móc zrealizować więcej inwestycji - mówił we wtorek podczas podpisywania umów marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Dodał, że to się udało i dlatego kolejne podlaskie samorządy będą mogły zrealizować swoje projekty.

- To są potrzebne inwestycje, jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, to przede wszystkim wodociągi i ujęcia wody, to jest ważne z punktu widzenia rolnictwa i mieszkańców - mówił Leszczyński.

Czytaj więcej: Regulator cen wody: Sejm uchwalił ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

Jak mówił członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, pieniądze na ten konkurs zostały przesunięte z innego działania w ramach PROW "Odnowa wsi". - Mogliśmy tych pieniędzy nie przesuwać, zrobilibyśmy kilka świetlic albo miejsc ogólnie użytecznych publicznie, moglibyśmy przesunąć to na drogi (...), ale reagując na Państwa prośby i zapytania, zdecydowaliśmy się przesunąć środki na gospodarkę wodno-ściekową - zwrócił się do samorządowców Krajewski.

Dodał, że po samej liczbie wniosków widać, jak wielka jest potrzeba realizacji inwestycji związanych z gospodarką wodno-ściekową.

Umowy podpisało 11 samorządów. M.in. gmina Rajgród, która otrzymała blisko 2 mln zł dofinansowania. Jak powiedział burmistrz Rajgrodu Ireneusz Gliniecki, cały projekt wart jest ok. 3 mln zł. W jego ramach zostanie przebudowane ujęcie wody w Rajgrodzie, do tego powstaną cztery sieci wodociągowe i ponad 70 przydomowych oczyszczalniach ścieków. Gliniecki powiedział, że dzięki tym wszystkim działaniom będzie można zwiększyć dostępność do wody, a także poprawić jej jakość.

Czytaj więcej: Oświadczenie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie po wypowiedzi Mariusza Gajdy

Gmina Szudziałowo w ramach swojego projektu m.in. przebuduje oczyszczalnię i przepompownię ścieków oraz wybuduje nowe ujęcie wody. Otrzymała na to ponad 800 tys. zł dofinansowania, a cały projekt wart jest blisko 1,5 mln zł. Wójt gminy Szudziałowo Tadeusz Tokarewicz powiedział, że to duże wsparcie dla gminy, bo z własnych środków trudno byłoby zrealizować te inwestycje.

Jak poinformował na konferencji Krajewski, jeśli znajdą się oszczędności po przetargach, jest jeszcze dziewięć projektów, które czekają na wsparcie.

W poprzednim PROW na lata 2007-2013, w Podlaskiem na inwestycje wodno-ściekowe do podziału było 250 mln zł. Dzięki temu powstało ponad 1,5 tys. km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, ponad 4,5 tys. kanalizacji zagrodowych i 10 oczyszczalni ścieków. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje z RPO Podlasia dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2017-11-06 01:34:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE