PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Podlaskiego zdecydował o przesunięciach w RPO. Dodatkowe 3,5 mln euro na gospodarkę wodno-ściekową

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 16:11
Samorząd Podlaskiego zdecydował o przesunięciach w RPO. Dodatkowe 3,5 mln euro na gospodarkę wodno-ściekową
We wtorek (31.10) jedenaście samorządów z województwa podlaskiego podpisało umowy z samorządem woj. podlaskiego (fot. pixabay.com)

We wtorek (31.10) jedenaście samorządów z województwa podlaskiego podpisało umowy m.in. na modernizacje oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody czy budowę ujęć wodnych. Na realizacje tych zadań otrzymają dodatkowe prawie 3,5 mln euro unijnego dofinansowania.
• Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

• Gdy zaczynał się nabór wniosków w konkursie na te dotacje, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego miał do dyspozycji z PROW na ten cel 55 mln zł. 

• Samorządy złożyły 88 wniosków na sumę ponad 118 mln zł, a dofinansowanie w połowie roku otrzymały 33 projekty.

Władze województwa zabiegały w resorcie rolnictwa o zwiększenie środków na gospodarkę wodno-ściekową, by móc zrealizować więcej inwestycji - mówił we wtorek podczas podpisywania umów marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Dodał, że to się udało i dlatego kolejne podlaskie samorządy będą mogły zrealizować swoje projekty.

- To są potrzebne inwestycje, jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, to przede wszystkim wodociągi i ujęcia wody, to jest ważne z punktu widzenia rolnictwa i mieszkańców - mówił Leszczyński.

Czytaj więcej: Regulator cen wody: Sejm uchwalił ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

Jak mówił członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, pieniądze na ten konkurs zostały przesunięte z innego działania w ramach PROW "Odnowa wsi". - Mogliśmy tych pieniędzy nie przesuwać, zrobilibyśmy kilka świetlic albo miejsc ogólnie użytecznych publicznie, moglibyśmy przesunąć to na drogi (...), ale reagując na Państwa prośby i zapytania, zdecydowaliśmy się przesunąć środki na gospodarkę wodno-ściekową - zwrócił się do samorządowców Krajewski.

Dodał, że po samej liczbie wniosków widać, jak wielka jest potrzeba realizacji inwestycji związanych z gospodarką wodno-ściekową.

Umowy podpisało 11 samorządów. M.in. gmina Rajgród, która otrzymała blisko 2 mln zł dofinansowania. Jak powiedział burmistrz Rajgrodu Ireneusz Gliniecki, cały projekt wart jest ok. 3 mln zł. W jego ramach zostanie przebudowane ujęcie wody w Rajgrodzie, do tego powstaną cztery sieci wodociągowe i ponad 70 przydomowych oczyszczalniach ścieków. Gliniecki powiedział, że dzięki tym wszystkim działaniom będzie można zwiększyć dostępność do wody, a także poprawić jej jakość.

Czytaj więcej: Oświadczenie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie po wypowiedzi Mariusza Gajdy

Gmina Szudziałowo w ramach swojego projektu m.in. przebuduje oczyszczalnię i przepompownię ścieków oraz wybuduje nowe ujęcie wody. Otrzymała na to ponad 800 tys. zł dofinansowania, a cały projekt wart jest blisko 1,5 mln zł. Wójt gminy Szudziałowo Tadeusz Tokarewicz powiedział, że to duże wsparcie dla gminy, bo z własnych środków trudno byłoby zrealizować te inwestycje.

Jak poinformował na konferencji Krajewski, jeśli znajdą się oszczędności po przetargach, jest jeszcze dziewięć projektów, które czekają na wsparcie.

W poprzednim PROW na lata 2007-2013, w Podlaskiem na inwestycje wodno-ściekowe do podziału było 250 mln zł. Dzięki temu powstało ponad 1,5 tys. km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, ponad 4,5 tys. kanalizacji zagrodowych i 10 oczyszczalni ścieków. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-11-06 01:34:57

    Dotacje z RPO Podlasia dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!