PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd potrzebuje energetycznego wsparcia

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    15 grudnia 2011 - 09:46
Samorząd potrzebuje energetycznego wsparcia

Gminy od lat mają obowiązek sporządzania projektów założeń do planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, ale ledwie 30-40 proc. z nich ma takie dokumenty. Być może bez systemowego wsparcia samorządów ta sytuacja się nie poprawi, a w konsekwencji także i efektywności energetyczna majątku samorządów.
Na początku mijającego tygodnia w Poznaniu (zabierz głos/oceń prezydenta) odbyło się Forum Polska Efektywna Energetycznie, czyli wielkopolska (zabierz głos oceń marszałka) odsłona akcji prowadzonej przez Grupę PTWP, której celem jest poszerzenie wiedzy przedsiębiorców oraz pracowników sektora publicznego o korzyściach płynących z wydajnego użytkowania energii w firmach, samorządach oraz innych instytucjach, przynoszących dobry skutek zarówno im, jak i środowisku naturalnemu. Wiele uwagi w dyskusjach poświęcono roli samorządów jako jednostek sektora publicznego w kreowaniu świadomości konieczności poprawy efektywności wykorzystywania energii, a jak się okazało nie jest z tym najlepiej.

- Samorządy mają obowiązek sporządzania dokumentu jakim jest projekt założeń do zaopatrzenia gminy w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe i okazuje się, że już dobrych kilka lata ustawa i ten zapis funkcjonuje, a 30-40 proc. samorządów ma te projekty założeń. Teraz nowelizacje mówią o konieczności aktualizowania tych projektów, a co tutaj aktualizować skoro gminy nie mają jeszcze w ogóle tego opracowania. Stąd wracając do ustawy o efektywności energetycznej ważne jest, że wskazano jednak ważną rolę sektora publicznego - mówi Józef Lewandowski, prezes zarządu Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią.

Agencja ta oferuje m.in. prowadzenie audytów energetycznych i organizację przetargów na zakup energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów gospodarczych, a także właśnie pomoc w opracowywaniu projektów założeń do planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gmin wielkopolskich. Tego typu instytucje mogą więc być wsparciem dla samorządów, ale praktyka pozostawia wiele do życzenia.  

- Na początku tego wieku, czyli w latach 2001 – 2002 Komisja Europejska uruchomiła program Inteligentna energia, który zawierał takie działanie jak powoływanie i wspieranie działalności regionalnych agencji energetycznych. Takich agencji powstało ponad 100 i okazało się, że po kilku latach są to agencje z udziałem sektora publicznego, czyli takie jak nasza agencja , gdzie projektodawcą był samorząd województwa, a wspólnikami naszej agencji jest 13 jednostek samorządu szczebla powiatowego. I okazało się, że po kilku latach połowa z tych agencji pada, ma kłopoty bo w zapisywaniu priorytetów i wagi dla sektora publicznego jesteśmy pierwsi, robimy to bardzo chętnie, ale wtedy kiedy przychodzi do wykonania tych zapisów to okazuje się, że mamy z tym ogromne kłopoty – mówi Lewandowski.

Prezes Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią powiedział, że podczas spotkania w Warszawie (zabierz głos/oceń marszałka) grupy do spraw energii zajmującej się programowaniem już następnego okresu perspektywy finansowej 2014-2020, wskazał na problem agencji energetycznych i zaproponował, aby sektor publiczny otrzymał systemowy instrument wsparcia w postaci regionalnych agencji energetycznych, dla których rolę koordynatora mogłaby pełnić Krajowa Agencja Poszanowania Energii.

KOMENTARZE (1)

  • TEKO, 2011-12-15 12:18:58

    Nigdy bardziej jak teraz ! Stan energetyki jest fatalny !!!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: