PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd przejmuje lotnisko w Szymanach

  • PAP    22 maja 2013 - 15:12
Samorząd przejmuje lotnisko w Szymanach

Samorząd warmińsko-mazurski przejmuje od spółki Port Lotniczy Mazury lotnisko regionalne w Szymanach. To skutek wyroku dotyczącego zwrotu lotniska przez PL Mazury po wypowiedzeniu przez samorząd umowy na dzierżawę - podał urząd marszałkowski w Olsztynie.
Jak poinformował w środę dyrektor departamentu infrastruktury urzędu marszałkowskiego Wiktor Wójcik, w czwartek zgodnie z podjętymi ustaleniami komisja inwentaryzacyjna w obecności przedstawicieli spółki Port Lotniczy Mazury oraz spółki samorządowej "Warmia i Mazury", powołanej do zarządzania lotniskiem wejdzie na teren lotniska. Komisja dokona spisu ruchomości i opisu nieruchomości, które przejmie od spółki PL Mazury i przekaże spółce samorządowej - dodał.

Wójcik powiedział, że od 1 czerwca spółka samorządowa będzie miała już siedzibę na lotnisku w Szymanach.

Czytaj też: Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko w Szymanach samorządowi

10 maja Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał wyrok olsztyńskiego sądu okręgowego o tym, iż spółka z o.o. Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko regionalne w Szymanach k. Szczytna samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego. Wyrok jest prawomocny.

Białostocki sąd oddalił tym samym apelację spółki, która zaskarżyła wyrok olsztyńskiego sądu, korzystny dla samorządu warmińsko-mazurskiego. Spółka chciała uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie, ewentualnie zmiany wyroku i oddalenia powództwa.

Proces był efektem sporu między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a spółką, która od 2008 r. zarządzała regionalnym lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa w 2011 roku wypowiedział jej umowę dzierżawy i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę "Warmia i Mazury".

Sąd w Olsztynie, wydając w październiku 2012 roku wyrok dotyczący wydania lotniska uznał jednocześnie, że decyzja samorządu o wypowiedzeniu spółce PL Mazury umowy dzierżawy na lotnisko jest zasadna.

Wypowiadając umowę dzierżawy spółce Port Lotniczy Mazury samorząd podał, że zarządza ona lotniskiem nieefektywnie i nie gwarantuje uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach. Z taką decyzją nie zgodzili się przedstawiciele spółki Port Lotniczy Mazury, którzy nie chcieli opuścić lotniska, twierdząc, że rozwiązanie umowy jest nieskuteczne. Dlatego samorząd złożył pozew do sądu o wydanie nieruchomości.

Jak dodał Wójcik, po przejęciu lotniska najważniejsze dla spółki samorządowej będą przetargi na prace budowlane.

Wcześniej prezes spółki Leszek Krawczyk mówił, że chodzi m.in. o przebudowę pasa startowego, budowę ogrodzenia i budynków lotniskowych.

Wójcik podkreślił, że kluczową kwestią ws. uruchomienia lotniska jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Dokumentacja, na podstawie której inwestor ma ją otrzymać jest w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wydanie decyzji spodziewane jest w połowie czerwca.

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem, mimo zawieszonej działalności lotniskowej, Port Lotniczy Mazury sp. z o.o. wciąż borykał się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu.

Jednak, według zarządu województwa, te deklaracje nie zostały zrealizowane. Władze regionu nie rezygnują z uruchomienia portu lotniczego w Szymanach; ma to kosztować 200 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.