Samorząd przejmuje lotnisko w Szymanach

Samorząd warmińsko-mazurski przejmuje od spółki Port Lotniczy Mazury lotnisko regionalne w Szymanach. To skutek wyroku dotyczącego zwrotu lotniska przez PL Mazury po wypowiedzeniu przez samorząd umowy na dzierżawę - podał urząd marszałkowski w Olsztynie.
Samorząd przejmuje lotnisko w Szymanach

Jak poinformował w środę dyrektor departamentu infrastruktury urzędu marszałkowskiego Wiktor Wójcik, w czwartek zgodnie z podjętymi ustaleniami komisja inwentaryzacyjna w obecności przedstawicieli spółki Port Lotniczy Mazury oraz spółki samorządowej "Warmia i Mazury", powołanej do zarządzania lotniskiem wejdzie na teren lotniska. Komisja dokona spisu ruchomości i opisu nieruchomości, które przejmie od spółki PL Mazury i przekaże spółce samorządowej - dodał.

Wójcik powiedział, że od 1 czerwca spółka samorządowa będzie miała już siedzibę na lotnisku w Szymanach.

Czytaj też: Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko w Szymanach samorządowi

10 maja Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał wyrok olsztyńskiego sądu okręgowego o tym, iż spółka z o.o. Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko regionalne w Szymanach k. Szczytna samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego. Wyrok jest prawomocny.

Białostocki sąd oddalił tym samym apelację spółki, która zaskarżyła wyrok olsztyńskiego sądu, korzystny dla samorządu warmińsko-mazurskiego. Spółka chciała uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie, ewentualnie zmiany wyroku i oddalenia powództwa.

Proces był efektem sporu między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a spółką, która od 2008 r. zarządzała regionalnym lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa w 2011 roku wypowiedział jej umowę dzierżawy i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę "Warmia i Mazury".

Sąd w Olsztynie, wydając w październiku 2012 roku wyrok dotyczący wydania lotniska uznał jednocześnie, że decyzja samorządu o wypowiedzeniu spółce PL Mazury umowy dzierżawy na lotnisko jest zasadna.

Wypowiadając umowę dzierżawy spółce Port Lotniczy Mazury samorząd podał, że zarządza ona lotniskiem nieefektywnie i nie gwarantuje uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach. Z taką decyzją nie zgodzili się przedstawiciele spółki Port Lotniczy Mazury, którzy nie chcieli opuścić lotniska, twierdząc, że rozwiązanie umowy jest nieskuteczne. Dlatego samorząd złożył pozew do sądu o wydanie nieruchomości.

Jak dodał Wójcik, po przejęciu lotniska najważniejsze dla spółki samorządowej będą przetargi na prace budowlane.

Wcześniej prezes spółki Leszek Krawczyk mówił, że chodzi m.in. o przebudowę pasa startowego, budowę ogrodzenia i budynków lotniskowych.

Wójcik podkreślił, że kluczową kwestią ws. uruchomienia lotniska jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Dokumentacja, na podstawie której inwestor ma ją otrzymać jest w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wydanie decyzji spodziewane jest w połowie czerwca.

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem, mimo zawieszonej działalności lotniskowej, Port Lotniczy Mazury sp. z o.o. wciąż borykał się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu.

Jednak, według zarządu województwa, te deklaracje nie zostały zrealizowane. Władze regionu nie rezygnują z uruchomienia portu lotniczego w Szymanach; ma to kosztować 200 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE