PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Tychów wydzierżawi od PKP dworzec kolejowy

  • PAP    27 stycznia 2010 - 21:13

Samorząd Tychów na Śląsku finalizuje rozmowy z PKP na temat wydzierżawienia przez miasto dworca kolejowego. W pierwszym etapie władze zamierzają przeznaczyć na jego remont 1,5 mln zł, później planowana jest gruntowna przebudowa i modernizacja obiektu.
- Liczymy, że umowa dotycząca dzierżawy dworca na 29 lat zostanie wkrótce sfinalizowana, by jeszcze w tym roku można było rozpocząć prace remontowe - poinformował w środę prezydent miasta, Andrzej Dziuba.

W najbliższych dniach uchwały w tej sprawie podejmą tyscy radni, a także zarząd PKP. Potem potrzebna będzie jeszcze zgoda resortu infrastruktury.

Przejęcie i modernizacja dworca to jeden z projektów związanych z usprawnieniem i unowocześnieniem komunikacji w ponad 130-tysięcznych Tychach oraz połączeń tego miasta ze stolicą regionu - Katowicami.

Od ponad roku położoną w śródmieściu stację Tychy Miasto łączy z Katowicami reaktywowana linia kolejowa, obsługiwana przez nowoczesne szwajcarskie pociągi. Już wkrótce, w ramach unijnego projektu, ruszy budowa dwóch wielopoziomowych parkingów dla kierowców, którzy dalej pojadą koleją. W przyszłości powstaną także dwa kolejne miejskie przystanki tej linii.

Jeden z tych parkingów powstanie przy tyskim lodowisku, drugi przy dworcu kolejowym na najstarszym tyskim osiedlu - A. W Tychach osiedla oznaczone są kolejnymi literami alfabetu. Utrzymane w podobnym klimacie do krakowskiej Nowej Huty osiedle A zaczęto budować w latach 50. ubiegłego wieku, po decyzji ówczesnych władz PRL o rozbudowie miasta.

W przyszłym roku, gdy gotowy już będzie nowy parking, ma rozpocząć się rewitalizacja osiedla A. Charakterystyczna zabudowa tego miejsca zyska wówczas nowe elewacje, planowana jest też modernizacja infrastruktury. Blask odzyskają stojące między niewysokimi blokami socrealistyczne rzeźby.

Przekazywanie dworców kolejowych w wieloletnią dzierżawę lub sprzedaż ich samorządom to część strategii PKP, zmierzającej do poprawy stanu polskich dworców. Dotychczas w ten sposób samorządy przejęły ponad sto obiektów.

W Polsce jest ponad 2,6 tys. dworców, z czego ok. 1,2 tys. czynnych. PKP jest właścicielem przeważającej większości z nich i zarazem zarządcą nieruchomości. W przygotowanym w grupie PKP planie dotyczącym dworców znalazło się 1010 czynnych obiektów. 24 z nich to ponadregionalne węzły przesiadkowe, gdzie jeżdżą m.in. pociągi międzynarodowe. 95 to węzły regionalne, 172 lokalne, a 719 to pozostałe niewielkie dworce.

Rozpoczynający się w tym roku program odnowy polskich dworców zakłada ich modernizację przy udziale inwestorów prywatnych, środków unijnych, samorządów oraz częściowo ze środków budżetowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.