PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd województwa podlaskiego stawia na OZE

  • bad    15 października 2015 - 19:43
Samorząd województwa podlaskiego stawia na OZE
Na dachu budynku urzędu marszałkowskiegozostanie zainstalowanych 111 paneli. Fot. Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie instalacji fotowoltaicznych na dachu budynku urzędu marszałkowskiego przy ul. Poleskiej. Zaczynamy od siebie. Dajemy dobry przykład dla samorządów, że warto inwestować w odnawialne źródła energii, warto pozyskiwać prąd z natury i w ten sposób szukać oszczędności – powiedział wicemarszałek woj. podlaskiego Maciej Żywno.
Do końca listopada 2015 roku na budynku A zostanie zainstalowanych 111 paneli (z tego na dachu 76 sztuk, na ścianie południowo-wschodniej – 35 sztuk). Obiekt ma dogodne warunki, by zainstalować na nim takie instalacje. Dach jest płaski, z kolei elewacja w tej części nie ma okien i nie przysłaniają jej inne budynki. Dlatego warto wykorzystać tę powierzchnię, by produkować energię przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego.

Koszt inwestycji wynosi 468 tys. zł

Inwestycja zostanie sfinansowana z w ramach Pomocy Technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Dzięki tej inwestycji zmniejszą się koszty utrzymania budynku. Wzrost udziału energii odnawialnej przekłada się na redukcję emisji CO2 i poprawę stanu środowiska.

Czytaj też: Zachodniopomorskie liderem w finansowaniu projektów OZE

Warto przy tym pamiętać, że jednym z priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 jest właśnie gospodarka niskoemisyjna. Na zwiększanie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest w nim zarezerwowanych ponad 760 mln zł.

Odnajdziemy tu działania skierowane zarówno na wspieranie lokalnej produkcji energii, czyli opisanej w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 „rewolucji energetycznej” (w skrócie: chodzi o to, by to mieszkańcy i podlascy przedsiębiorcy stali się właścicielami zdecentralizowanych źródeł energii i czerpali z nich zyski).

Będzie można więc uzyskać dotacje na inwestycje z zakresu wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Liczymy, że nasi przedsiębiorcy, rolnicy i samorządy skorzystają z tej szansy i zdecydują się zostać lokalnymi producentami energii. Pierwszy konkurs rusza już w listopadzie, do podziału będzie 50 mln zł.

Firmy otrzymają też pomoc na budowę urządzeń do produkcji energii z OZE, którą wykorzystają na własne potrzeby. Natomiast spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, samorządy uzyskają wsparcie na kompleksową modernizację energetyczną budynków wraz z wymianą wyposażenia na energooszczędne i zastosowanie odnawialnych źródeł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.