PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy chcą mieć wpływ na zmiany w ustawie śmieciowej

  • Bartosz Dyląg    27 czerwca 2014 - 11:01
Samorządowcy chcą mieć wpływ na zmiany w ustawie śmieciowej

Strona samorządowa chce włączenia jej przedstawicieli w parlamentarne prace nad projektami ustaw śmieciowych, by przy wsparciu rządu walczyć o korzystne dla siebie rozwiązania.
Samorządowcy prosili o to wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W komisjach sejmowych procedowane są dwa projekty zmian przepisów w tym zakresie, w Senacie – jeden.

– Zależałoby nam na tym, by wystąpić wspólnie z rządem, bo to wzmocni nasz głos w tej sprawie. Za realizację tego zadania odpowiadamy jako Polska, a nie tylko jako wójtowie i burmistrzowie – tłumaczył współprzewodniczący komisji Andrzej Porawski.

Dodał, że stronie samorządowej bardzo zależy na wspólnej rozmowie z parlamentem. Samorządowcy chcieliby w związku z tym móc podłączyć się do stanowiska rządu oraz prosić rząd o uwzględnienie niektórych swych uwag.

Czytaj też: Arkit: do końca roku nowa, duża ustawa śmieciowa

Wiceminister Gawłowski nie wykluczył takiej współpracy. Podkreślił przy tym po raz kolejny, że rząd jest przeciwny dokonywaniu dużych, rewolucyjnych zmian w systemie, który dopiero zaczyna funkcjonować. Jest zgoda na wprowadzenie w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pewnych korekt.

Poselski projekt PO wprowadza m.in. zmiany doprecyzowujące pojęcie właściciela nieruchomości, wskazując, na kim ciążą obowiązki, gdy kilka podmiotów jednocześnie spełnia definicję właściciela nieruchomości. Projekt doprecyzowuje ponadto obowiązki gmin w zakresie sporządzania corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi.

Projekt SLD zakłada m.in. wprowadzenie maksymalnych stawek opłat za śmieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Krewniak, 2014-06-27 19:12:17

    Panie Ministrze, kosmetyka ustawy niczego nie załatwi. Potrzebne są dość głębokie zmiany w tym co nazywamy nowym systemem. Nie można udawać, że się tego nie dostrzega. Wiedzą to już wszyscy zainteresowani. Nie można więc unikać dyskusji. Udział w niej także przedstawicieli samorządów lokalnych jest ...również oczywisty, bo to właśnie samorządy ( i ich związki ) wzięły na swoje barki ( z powodzeniem ! ) wdrożenie tego kulawego systemu i na co dzień dostrzegają wszystkie jego mankamenty.  rozwiń