PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowcy chcą wprowadzić regulator cen w RIPOK-ach

 • bad    16 marca 2018 - 17:42
Samorządowcy chcą wprowadzić regulator cen w RIPOK-ach
Odpady z gmin mogą trafiać wyłącznie do RIPOK-ów w konkretnych regionach/podregionach. Fot. UG Polkowice

Związek Samorządów Polskich chce, by w RIPOK-ach wprowadzić regulator cen. Umożliwiłoby to zahamowanie lawinowego wzrostu cen za zagospodarowanie odpadów.
W opinii Związku Samorządów Polskich obecne przepisy „utrwalają silną pozycję przedsiębiorstw (prywatnych i samorządowych), które na 2012 rok posiadały właściwą decyzję środowiskową”.

- Odpady z gmin mogą trafiać wyłącznie do RIPOK-ów w konkretnych regionach/podregionach. W Regionalnych Planach Gospodarki Odpadami zostały określone maksymalne ilości odpadów, które mogą być przetwarzane przez poszczególne instalacje, natomiast wytwarzane ilości odpadów w poszczególnych regionach/podregionach bywają większe – zauważa Związek Samorządów Polskich.

Zdaniem Związku taka sytuacja powoduje, że RIPOK-i często mogą dowolnie kształtować poziom cen, gdyż i tak trafią do nich odpady z danego regionu, których jest więcej.

Czytaj też: Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

- Co prawda istnieje obowiązek (na żądanie) podania kalkulacji kosztowej, ale z uwagi na ogólność zapisów, odpowiedź najczęściej zawiera tylko jedną pozycję: cenę usługi. Czasem gmina jest zmuszona do dostarczania swoich odpadów do bardziej oddalonego i droższego RIPOK, pomimo iż bliżej (ale w innym regionie) znajdować się może tańszy. Na tym rynku nie funkcjonuje wolnorynkowy mechanizm samoregulacji, wytworzyła się struktura podobna do monopolistycznej. Gminy  w ostatnim czasie notują nawet kilkukrotny wzrost cen, niezależny od poziomu opłat środowiskowych lub innych obiektywnych czynników – podkreśla Związek Samorządów Polskich.

Stowarzyszenie proponuje wobec tego utworzenie regulatora cen, którego zadaniem byłaby kontrola i zatwierdzanie cen taryf (usług). Wzorem mogą być tego typu instytucje w innych sektorach komunalnych; energetycznym czy wodno-kanalizacyjnym. Samorządowcy proponują Urząd Regulacji Energetyki (URE), ponieważ duża część odzyskanych odpadów w RIPOK-ach to paliwo alternatywne dla elektrowni czy cementowni.

Czytaj też: Nielegalne składowiska odpadów: Problem, któremu winne są samorządy

Wprowadzenie regulatora cen powinno wywołać zahamowanie lawinowego wzrostu cen i dowolnego ich kształtowania.

- Wymuszona konkurencja, taryfikator i właściwa kontrola powinny zwiększyć innowacyjność i faktyczny poziom odzyskiwanych surowców z odpadów zmieszanych. To wszystko przełoży się na zmniejszone koszty dla gospodarstw domowych, zmniejszy poczucie niesprawiedliwości oraz przybliży nas do gospodarki o obiegu zamkniętym – wskazuje Związek Samorządów Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (14)

 • Antysystemowiec, 2018-03-27 08:34:01

  Są wójtowie co walczą z systemem kręcących lody na comiesięcznych opłatach mieszkańców i wprowadzają unijne uregulowanie - wadowice24.pl/nowe/polityka/8752-wojt-przechyrzyl-system-czyli-jak-placic-mniej-za-wywoz-smieci-w-gminie.html
 • 99998, 2018-03-26 16:52:16

  Śmieciarz , 2018-03-22 20:57:48 założeniem EKO AB jest obsługa wielopiętrowej, wielorodzinnej zabudowy gdzie źródłem ciepła jest zazwyczaj ciepłociąg miejski - nie wciskaj więc Śmieciarzu ciemnoty Czytelnikom... Jaka jest Twoja wizja selektywnej zbiórki w takich blokowiskach gdzie segregacja odpadó...w jest zazwyczaj fikcją tak jak "deklaracje segregowania"... Czemu tak boisz się, że Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów? odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/  rozwiń
 • Najważniejsze są zyski, 2018-03-26 15:38:05

  Do SKARBNIK: Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów domowych - ale garstka przekrętaczy żerujących na tym aby było jak jest - jest tak mocna finansowo, że zatrzyma dobre zmiany w blokach startowych... Można o tym poczytać i obejrzeć filmiki tutaj - korneliaorwat.pl/idealny-system-se...lektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/  rozwiń