PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy: zostawcie na Pomorzu Energę

  • wnp.pl    2 lutego 2015 - 08:03
Samorządowcy: zostawcie na Pomorzu Energę
Samorządowcy są bardzo zaniepokojeni przyszłością spółki (fot.energa.pl)

Pomorski marszałek oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni przesłali do premier Ewy Kopacz i ministra skarbu państwa list otwarty, w którym wyrażają zaniepokojenie planowaną konsolidacją sektora energetycznego.
Planowaną konsolidacją sektora energetycznego ma polegać m.in. na przejęciu firmy Energa przez PGE. Szczegóły konsolidacji resort skarbu ma przedstawić w tym tygodniu.

We wspólnym liście samorządowcy wyrażają "głębokie zaniepokojenie przyszłością spółki" i przekonują, że ewentualne przejęcie Energi przez PGE będzie miało negatywne skutki dla Pomorza.

Gospodarcze skutki dla regionu

- W strategii rozwoju regionu bardzo mocno stawiamy na rozwój klastrów i gospodarki opartej na wiedzy. Szczególną rolę odgrywa sektor paliwowo-energetyczny, gdzie czołowym podmiotem jest Gdańska Energa. Firma ta jest centrum rozwoju innowacyjnej energetyki i jednocześnie kołem zamachowym dla sektora nowoczesnych firm energetycznych - napisano w liście otwartym.

Autorzy listu są przekonani, że region nie może dobrze funkcjonować bez utrzymania tam siedzib dużych, niezwykle ważnych dla lokalnej gospodarki korporacji. Ich zdaniem prowadzone działania konsolidacyjne nie powinny doprowadzić do sytuacji, gdzie wszystkie duże przedsiębiorstwa zostaną zlokalizowane w Warszawie a regiony będą stawały coraz większą gospodarczą prowincją.

Działania społeczne

- Energa, jako wiodąca spółka Pomorza, napędza rynek i gwarantuje bezpośrednio i pośrednio miejsca pracy. Jest dynamiczną i przyjazną środowisku grupą kapitałową - czytamy w dokumencie.

Jego autorzy wskazują, że ogromne znaczenie mają działania społeczne Energi, które obejmują partnerską współpracę i wspieranie wyższych uczelni oraz mecenat kultury i sportu. Energa jest sprawdzonym partnerem dla wielu samorządów, przywiązując dużą wagę do programów społecznych w małych miejscowościach oraz do wspierania dzieci i młodzieży. Autorzy listu przekonują, że utrata takiego regionalnego partnera byłaby niepowetowaną stratą dla wielu lokalnych społeczności.

Wpływ na rynek

W ocenie autorów, poczynione starania ministerstwa skarbu i Urzędu Regulacji Energetyki (URE), aby zliberalizować monopolistyczny rynek i zapewnić odpowiedni poziom konkurencji, mogą pójść na marne w wyniku połączenia tak dużych podmiotów.

Więcej czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.