PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowi przewoźnicy kolejowi liczą na wspólny bilet z Polregio

  • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 16:09
Samorządowi przewoźnicy kolejowi liczą na wspólny bilet z Polregio
Bilet kosztuje 38 zł i jest ważny przez 24 godziny. Można z nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji w 12 województwach (fot. pixabay.com)

Samorządowi przewoźnicy kolejowi, którzy oferują wspólny bilet kolejowy, liczą, że do ich inicjatywy dołączy Polregio - poinformował dziennikarzy marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
"Wyrażamy nadzieję, że ta bardzo konkretna inicjatywa kolei samorządowych (wspólny bilet - red) spotka się z zainteresowaniem strony rządowej, która jest większościowym właścicielem Polregio. Myślę, że bardzo szybko dojdziemy do porozumienia i będziemy mieli jeden wspólny bilet kolejowy. (...) Piłka jest teraz po stronie spółek państwowych" - powiedział Struzik.

Wspólny bilet samorządowy to inicjatywa Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych, który zrzesza 11 samorządowych spółek kolejowych.

Bilety są dostępne w sprzedaży od 1 sierpnia tego roku. Oferowane są przez: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Oferta obejmuje również autobusy regionalne przewoźnika Arriva.

Bilet kosztuje 38 zł i jest ważny przez 24 godziny. Można z nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji w 12 województwach.

Wszystkie koleje samorządowe są liderem wśród przewoźników kolejowych. W ubiegłym roku przewiozły ponad 133 mln pasażerów, co stanowiło 46 proc. wszystkich podróżujących pociągami w Polsce.

Spośród pojedynczych przewoźników największym w Polsce są Przewozy Regionalne działające pod marką Polregio z ponad 27-proc. udziałem w rynku pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Na drugim miejscu są Koleje Mazowieckie z niemal 21-proc. udziałem, na trzecim miejscu jest PKP SKM z ponad 14-proc. udziałem, a czwarte zajmuje PKP Intercity z ponad 13-proc. udziałem.

Nad wprowadzeniem wspólnego biletu pracują też PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybka Kolej Miejska z Trójmiasta. Na początku czerwca tego roku prezes PKP SA Krzysztof Mamiński zapowiedział, że po wakacjach ruszy "Wspólny Przejazd", czyli jeden bilet, honorowany przez tych trzech przewoźników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.