PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowy monopol na śmieci

 • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    28 grudnia 2011 - 07:18
Samorządowy monopol na śmieci

Gminy będą preferować komunalne spółki, a prywatnym firmom grozi upadłość. Według Forum Obywatelskiego Rozwoju taki może być efekt nowych przepisów dotyczących wywozu i utylizacji odpadów.
Nowe regulacje, które wchodzą w życie 1 stycznia 2012 r., w zgodnej opinii ekspertów umożliwią skuteczniejszą walkę z nielegalnymi wysypiskami śmieci – informuje „Puls Biznesu”.

Czytaj też: Śmieci mogą być ukrywane

Jednak większość opinii wskazuje też, że samorządy wykorzystają okazję do zmonopolizowania rynku i wyeliminowania prywatnej konkurencji.

Czytaj też: Rada na odpady

Jak mówi ekspert FOR Rafał Jędrusiak, to gmina organizując przetarg zdecyduje, która firma będzie wywoziła odpady. „Rodzi to uzasadnione podejrzenie faworyzowania spółek komunalnych. Ponadto spółki gminne często zarządzają komunalnymi składowiskami odpadów, co da im lepszą pozycję przetargową, dzięki oferowaniu najniższej ceny usług” – podkreśla.

Czytaj też: Śmieci w koszu nie powinny być droższe od tych w worku

Według Jędrusiaka nowe regulacje oznaczają kłopoty dla wielu mniejszych firm. „Porażka w przetargu będzie oznaczać eliminację z rynku. Doprowadzi do powstania lokalnych monopoli” – przestrzega ekspert. Co oznacza dla mieszkańców wyższe opłaty i jak podkreśla FOR, obniżenie jakości i efektywności usług.

Czytaj też: Będą rozporządzenia do ustawy śmieciowej

„Puls Biznesu” stwierdza, że podobne wnioski płyną z raportu kancelarii KSP Legal & Tax Advice, a negatywną ocenę nowych przepisów przedstawił też UOKiK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Monopol, 2011-12-28 19:44:13

  Widział ktoś przyjazny, efektywny, tani monopol ?
 • Cyrulik Warszawski, 2011-12-28 19:11:31

  FOR - to znaczy forsa jest najważniejsza - i dlatego różnym "Jędrusiakom" nie pasują takie unijne mechanizmy systemowe jakie mają wejść w życie... Perspektywa obligatoryjnej opłaty za odpady wnoszonej do gminy jest przerażająca dla tych co rżnęli głupa że podpisali właśnie umowę z inną fir...mą... Dlatego unijny ordnung nie jest im w smak...  rozwiń
 • LIPTON, 2011-12-28 11:56:34

  Niestety,nie ma monopolu...