PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy będą płacić za za słupy oświetleniowe?

 • PAP/AT    21 sierpnia 2017 - 06:15
Samorządy będą płacić za za słupy oświetleniowe?
PGE Dystrybucja, sprzedająca prąd na ich terenie, żąda od samorządów opłat za dzierżawę słupów (fot.pixabay.com)

Spółki energetyczne sprzedające prąd, żądają od samorządów opłat za dzierżawę słupów oświetleniowych. Samorządy grożą, że w odwecie obciążą energetyków podatkami od nieruchomości.
Spółki energetyczne żądają od gmin opłat za słupy oświetleniowe. Samorządy nie chcą płacić i grożą, że w odwecie obciążą energetyków podatkami od nieruchomości - podaje "Nasz Dziennik".

Chodzi o słupy oświetleniowe przy drogach. Sprawa stała się głośna zwłaszcza po protestach gmin województw łódzkiego i wielkopolskiego, które skarżyły się, że PGE Dystrybucja, sprzedająca prąd na ich terenie, żąda od samorządów opłat za dzierżawę słupów - pisze "Nasz Dziennik".

Co prawda - jak pisze gazeta - Jan Frania, wiceprezes PGE Dystrybucja, tłumaczył wójtom, że opłaty od jednego słupa nie będą wysokie i zostaną zróżnicowane w zależności od gminy, to jednak ich nie uspokoił. Samorządowcy szybko wyliczyli, że i tak często oznacza to dla nich spory wydatek.

Wójtów nie przekonały też wyjaśnienia wiceprezesa Frani, że konieczne jest wydatkowanie sporych środków zwłaszcza na konserwację starych słupów i lamp oświetleniowych, które mają często po 20-25 lat. Tym bardziej, że - jak argumentują samorządowcy - w przeszłości za własne pieniądze budowały oświetlenie na swoim terenie, a potem tę infrastrukturę przekazały za darmo energetykom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • eLPe, 2017-08-21 11:57:45

  Na Śląsku już płącą...
 • sprawny samorzad 1.8, 2017-08-21 11:21:51

  Obudziły się wójty. Jaka rzeczywistość? Od ponad 10 lat takie firmy jak: Tauron, Energa I Enea uregulowały kwestie rozliczeń i zasad świadczenia usług oświetleniowych na infrastrukturze firm energetycznych. Nie obyło się to bez sporów i postepowań sadowych, które gminy przegrały-zasada: własność pr...edystynuje do pobierania pożytków. Ostatecznie gminy na podstawie umów realizują zadanie oświetlenia gminy na podstawie umów z firmami energetycznymi, które maja jednak pozycję monopolisty. PGE jednak od niedawna żąda jakichkolwiek opłat za dzierżawę słupów oświetleniowych oraz wprowadza odpłatność za konserwację infrastruktury oświetleniowej. Dlatego taki podnosi sie krzyk oburzenia. Oświetlenie gminy jest zadaniem obligatoryjnym samorządu gminnego, o czym wielu włodarzy zapomina. Koszt jaki ponosi gmina jest zależny od liczby punktów świetlnych. Budżety gmin są w miarę proporcjonalne do liczby mieszkańców, dlatego porównanie kosztów również należy odnieść do liczby mieszkańców. Na podstawie wskaźnika liczby punktów świetlnych na 100 mieszkańców już można wnioskować o zróżnicowaniu kosztów w poszczególnych gminach. Rozrzut gęstość punktów świetnych w gminach wiejskich mieści się od 3 do 20 punktów na 100 mieszkańców, dlatego zróżnicowanie kosztów oświetlenia pomiędzy gminami przy podobnych stawkach usług może wynosić nawet 7 krotnie. Czy własna infrastruktura oświetleniowa samorządowa jest tańsza? Niekoniecznie. W Wielkopolsce jest samorządowa spółka oświetleniowa dla 100 jst.  rozwiń