PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy bojkotują przepisy ustawy śmieciowej

  • PAP    12 lipca 2012 - 06:37
Samorządy bojkotują przepisy ustawy śmieciowej

Rośnie wspólny front gmin, które nie chcą organizować przetargów na wywóz odpadów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Gminy powinny już zacząć przygotowywanie przetargów na wybór firm, które zgodnie z nową polityką odpadową będą odbierać śmieci od mieszkańców w przyszłym roku. Jednak samorządy bojkotują przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czytaj też: Czas ucieka, a opłaty za śmieci to wciąż niewiadoma

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska stwierdza, że gmina, jeśli dysponuje własnymi spółkami, które są w stanie realizować zadania związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci, w ogóle nie powinna robić takich przetargów.

Do inicjatywy prezydenta Inowrocławia dołączają kolejni samorządowcy - m.in. ze Stowarzyszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich.

Czytaj też: RIO weźmie pod lupę "śmieciowe" uchwały

Przedsiębiorstwa zainteresowane przetargami na wywóz śmieci zarzucają samorządowcom próby ograniczania wolnej konkurencji.

"Muszą w końcu zrozumieć, że ustawodawca każe wszystkim konkurować na rynku na równych zasadach" - uważa Michał Dąbrowski, wiceprzewodniczący Polskiej Izby Gospodarki Odpadami zrzeszającej 145 firm z branży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-07-12 23:03:07

    Samorządowcy z uwagi na brak wiedzy praktycznej o prawidłowej gospodarce odpadami unikają podjęcia wezwania wywiązania się z zadań własnych zgodnie z obowiązującą litera prawa. A jest technologia pozwalająca na odzysk wszystkich frakcji bez konieczności składowania - mogę ja wdrożyć - odpady@wp.p...l  rozwiń