PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy czekają na ocieplenie

  • GK/mat.pras.    27 kwietnia 2011 - 11:49
Samorządy czekają na ocieplenie

Na przełomie marca i kwietnia miał ruszyć kolejny nabór wniosków o dofinansowanie ocieplania budynków użytku publicznego. Zbliża się maj, a terminu rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń nie ma.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wciąż zwleka z ogłoszeniem oficjalnego terminu rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń.

Samorządy się niecierpliwią wiedząc, że przejście przez wszystkie procedury i wykonanie całego procesu termomodernizacji zajmuje wiele miesięcy, a nawet lat. Gra toczy się o ok. 300 mln zł pozostałych z całej puli przeznaczonej na ten cel.

Samorządy w Polsce coraz chętniej inwestują w ekologiczne rozwiązania na terenie swoich gmin. Szczególnym zainteresowaniem ekoinwestycje cieszą się w rejonach o unikalnych walorach krajobrazowych, gdzie jednym z głównych źródeł dochodu jest turystyka.

Liderami w pozyskiwaniu dofinansowania na prośrodowiskowe inwestycje są gminy uzdrowiskowe. W blisko 370 budynkach w Szczawnicy zainstalowano kolektory słoneczne o wartości ponad 8 mln złotych.

Ochrona środowiska nie jest jedynym celem samorządowców, starających się o dofinansowanie proekologicznych przedsięwzięć. Takie działania przynoszą bowiem realne oszczędności. Dzięki przeprowadzeniu termoizolacji budynków pobór zużywanej w nich energii powinien ulec zmniejszeniu w stosunku do stanu pierwotnego o co najmniej 30%.

Jest to jednym z wymogów stawianych beneficjentom realizującym przedsięwzięcie termomodernizacyjne w ramach tego programu.

Termointeres dla gmin

Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspomógł finansowo około 76 projektów termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. W wyniku dwóch przeprowadzonych dotychczas naborów wykorzystano już ponad połowę z przeznaczonych na ten cel 550 mln zł środków w postaci dotacji i tyle samo z 1 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.

Obecnie samorządy mogą liczyć na dofinansowanie i pożyczkę w wysokości do 2 mln zł dla pojedynczych projektów i do 5 mln zł dla grupowych. Chociaż wiceminister resortu środowiska – Janusz Zalewski zapewnia, że nadchodzący nabór nie będzie ostatnim, to zasoby pieniężne NFOŚiGW związane z realizacją tego priorytetu topnieją w ekspresowym tempie.

Skąd takie zainteresowanie? – W ramach Systemu Zielonych Inwestycji wystarczy posiadać ok. 10% środków własnych, aby otrzymać pomoc finansową na przeprowadzenie nowoczesnego procesu ocieplania budynków. Należy przy tym pamiętać, że dotacja na ten cel może wynieść maksymalnie do 30 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, a pozostałe 60 procent to pożyczka – tłumaczy Szymon Pankowski, konsultant w Departamencie Doradztwa Finansowego firmy F5 Konsulting.

Ponadto dla samorządów atrakcyjna jest różnorodność dopuszczalnych celów, na jakie mogą przeznaczyć pozyskane środki. Kluczowe jest uzyskanie spadku zużycia energii, a na to sposobów jest kilka – od wymiany okien, przez zakup nowych pieców i kotłów, aż po ocieplenie ścian.

Modernizacje izolacji termicznej budynków gminnych są niezwykle kosztowne, zrozumiałym jest zatem, że jednostki samorządu terytorialnego intensywnie poszukują różnego rodzaju możliwości związanych z pozyskaniem dofinansowania na tego rodzaju inwestycje.

Dzięki pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samorządy mogą sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu urzędów, domów kultury, szpitali, szkół i uczelni wyższych, placówek opieki społecznej oraz socjalnej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.